شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ 15 June 2024
يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۵
کد خبر: ۷۱۶۰۸

نماینده مجلس: با روشی که بانک مرکزی در پیش گرفته، باید منتظر بالاتر رفتن قیمت ارز و سکه باشیم

نماینده مجلس: با روشی که بانک مرکزی در پیش گرفته، باید منتظر بالاتر رفتن قیمت ارز و سکه باشیم
 یک نماینده مجلس گفت:مسلم است با این روشی که بانک مرکزی در پیش گرفته باید انتظار داشت که قیمت ارز و سکه بالاتر از این هم برود، قطعا زمانی که نرخ ارز و سکه بالا می‌رود بر روی کالا‌های دیگر هم اثر می‌گذارند.

سیدکاظم دلخوش اباتری در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۹ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت شهادت سردار زاهدی و همراهانشان عنوان کرد: حوادثی که در مورد ارز و سکه دوباره تکرار می‌شود مربوط به حواشی و مسائل و درگیری‌های منطقه‌ای نیست بلکه به نظر من مربوط به سیاست‌های دولت است که برنامه ریزی بانک مرکزی با آن‌ها هیچ هماهنگی ندارد. 

وی ادامه داد: دولت با سند تحول، سیاست را غیر از آنچه الان اجرا می‌شود، پیگیر بود که این روش و برنامه ریزی بانک مرکزی با برنامه ششم توسعه با تجارب سیاست‌های پولی و ارزی در دوران گذشته تا به امروز مغایرت دارد؛ بنابراین بانک مرکزی و دولت باید اصلاح سیاست‌های پولی، به ویژه ارزی که اتفاق می‌افتد را در دستورکار داشته باشد.

این نماینده مجلس، گفت: چه می‌شود که صادرات غیرنفتی دولت در سال اول کار خود ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و ۴.۵ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی اتفاق می‌افتد، اما در سال ۱۴۰۲ برای اولین بار در اقتصاد ایران به دلیل سرکوب صادرات و تشویق واردات تراز تجاری تجارت غیرنفتی کشور ۱۷ میلیارد دلار منفی می‌شود؟

دلخوش با تاکید مجدد بر اینکه این مسائل به هیچ عنوان به مسائل بین المللی و حوادث اخیر ربط ندارد، تصریح کرد: مسلم است با این روشی که بانک مرکزی در پیش گرفته باید انتظار داشت که قیمت ارز و سکه بالاتر از این هم برود، قطعا زمانی که نرخ ارز و سکه بالا می‌رود بر روی کالا‌های دیگر هم اثر می‌گذارد به عنوان مثال در همین چند روز تعطیلات کود مختلف کشاورزان تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است. از طرفی دیگر پلیس جرائم ۳ تا ۴ برابری برای رانندگان متخلف پیش بینی کرده است در صورتی که بر اساس اصل ۵۳ قانون اساسی این موارد باید ابتدا قانون شود بنابراین خواهشم از دولت این است که این موارد را کنترل کند چرا که اگر ادامه پیدا کند مردم گرفتارتر می‌شوند و دولت هم نمی‌تواند شعار سال که جهش تولید با مشارکت مردمی است را محقق کند.

منبع:ایلنا

برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی