پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۵
کد خبر: ۷۲۱۹۴

«نون خ» یک هم‌نشینی دلنشین به وسعت ایران از غرب تا شرق

سریال «نون خ» ۵ خیلی دلنشین است. این که تمام ساکنان ایران با هر زبان و قومیتی این مدلی بتوانند با هم صمیمانه در ارتباط باشند خیلی زیباست. در این بین زبان فارسی به عنوان میراث مشترک تمام ایرانیان ریسمان این پیوند است. از کرد‌های غرب کشور تا بلوچ‌های شرق کشور را بهم وصل می‌کند.  
نویسنده :
فواد شمسباید با همین مدل کار‌های فرهنگی نشان بدهیم تمام ساکنان ایران با هم می‌توانند در صلح و دوستی زندگی کنند. همین مدل کاری که سریال نون خ کرد. ‏از کار‌های قشنگ سریال ‎«نون خ» ۵ پخش ترانه‌های فولکلور کُردی است. برایم خاطره انگیز است. این ترانه‌ها یا توی  جاده‌های هورامان یا تو بازار پاوه، سنندج و مریوان از کاست شندیم. اما آن ترانه برزی برزی را نوری کامل ترجمه نکرد برای ناخدا. بچه‌های کُرد ترجمه کاملش را می‌دانند. 

یک کار خوب دیگر ‎«نون خ» ۵ هم نشان دادن فرهنگ و سبک زندگی واقعی مردم بلوچ با رقص و آوازشان است و آن هم بدون نگاه توریستی از بالا بلکه یک نگاه کاملا ایرانی درست. حتی مشکلات اقتصادی و معیشتی را خیلی هوشمندانه نشان داده. تصویر از بلوچستان این است نه آن روایتی که مسجد مکی مرکزش باشد.

قشنگی و دلنشینی سریال ‎«نون خ» ۵ در این است که یک نگاه واقعی و بدون تکلف در یک موضع برابر از روابط اقوام مختلف ساکن در جغرافیای ایران دارد، نه نگاه سانتیمانتال و توریستی از بالا.

ای کاش در مورد فرهنگ و سبک زندگی تمام مردمان ساکن ایران این جور سریال‌ها و کار‌های هنری بیشتری ساخته شود.

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی