پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۵
کد خبر: ۷۲۳۵۹

هشدار هواشناسی به کشاورزان درباره بارش‌های شدید در اغلب استان‌ها

هشدار هواشناسی به کشاورزان درباره بارش‌های شدید در اغلب استان‌ها
 سازمان هواشناسی از فعالیت سامانه بارشی جدید از امروز تا پنجشنبه در اغلب استان‌های کشور خبر داد و با توجه به احتمال وقوع بارش‌های شدید، نسبت به آب‌گرفتگی، سیلاب و خسارت به محصولات کشاورزی هشدار داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز (یکشنبه ۲ اردیبهشت) و فردا (دوشنبه ۳ اردیبهشت) در برخی مناطق استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، بخش‌هایی از مرکز، برخی مناطق شرق و جنوب شرق کشور، همچنین در استان‌های واقع در دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی، رگبار، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی، در برخی مناطق خیزش گرد و خاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ رخ خواهد داد. 

روز سه‌شنبه دامنه بارش‌ها علاوه بر مناطق ذکرشده شمال شرق کشور را نیز در بر می‌گیرد. چهارشنبه بارش‌ها در شمال غرب و غرب ایران پایان می‌یابد، اما در سایر مناطق ذکرشده به همراه سیستان و بلوچستان و برخی مناطق هرمزگان ادامه خواهد داشت. این سامانه بارشی همچنین روز پنجشنبه در شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور فعال خواهد بود. ضمن این که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در نوار شمالی کشور کاهش نسبی دما روی می‌دهد و در این مدت دریای خزر نیز مواج می‌شود. 

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی به‌همراه ناپایداری‌های همرفتی محلی

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گرد و خاک، تگرگ و صاعقه

زمان و منطقه اثر: 

یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، یزد، مرکزی، ایلام، لرستان، قم، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، اصفهان، شرق فارس، ارتفاعات کرمان، ارتفاعات و دامنه‌های استان‌های تهران، مازندران، سمنان و گیلان. 

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳: آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، همدان، زنجان، قزوین، مرکزی، ایلام، لرستان، البرز، تهران، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، بوشهر، یزد، کرمان، هرمزگان، سمنان، قم، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، فارس و خراسان رضوی. 

سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳: آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه، شمال کردستان، تهران، البرز، قزوین، قم، همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، نیمه شمالی فارس، کرمان، شرق و شمال شرق خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان. 

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳: مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، دامنه و ارتفاعات استان‌های البرز، تهران و گلستان، اصفهان، یزد، کرمان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، هرمزگان. 

اثر مخاطره: آسیب به محصولات کشاورزی

توصیه: عدم انجام محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها، عدم انجام آبیاری مزارع به‌دلیل وقوع بارندگی و جهت جلوگیری از خوابیدگی مزارع، زهکشی و پاک‌سازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها، حفاظت از مزارع صیفی‌جات، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی، بسته نگه‌داشتن دریچه‌های گلخانه‌ها هنگام کاهش دما و بارش، عدم استفاده از آب باران برای دام‌ها، جلوگیری از نفوذ روان‌آب به داخل سالن‌ها، پاک‌سازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها جهت جلوگیری از ورود آب گل‌آلود به استخرها با توجه به وقوع روان‌آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم‌آبی و کاهش غذادهی به‌میزان نصف نرمال به‌دلیل ابرناکی، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها، عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم تردد ماشین‌آلات کشاورزی به‌روی مزارع، احتیاط کلیه کشاورزان و دامداران با توجه به شرایط بارندگی پیشِ‌رو.

منبع:ایلنا

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی