پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۴
کد خبر: ۷۲۵۳۴
مسعود فریدونی دکتری تخصصی مدیریت ورزش در گفت و گو با فراز مطرح کرد:

واگذاری استقلال و پرسپولیس صوری است | کسی علاقه‎‌‌مند به خرید سهام دو باشگاه زیان‌ده نیست

در نهایت سهام پرسپولیس و استقلال در بازار پایه فرابورس معامله شد تا این دو باشگاه رسما واگذار شوند. وزیر اقتصاد درباره واگذاری سهام پرسپولیس و استقلال گفت: «امروز ۸۵ درصد سهام دو باشگاه پر طرفدار و مردمی استقلال و پرسپولیس در فرابورس به بخش غیر دولتی واگذار شد» او در همچنین در خصوص قیمت این واگذاری‌ها ادامه داد: «طبق اطلاعاتی که در فرابورس قرار دادند ارزش نهایی سهام این دو باشگاه اعلام و با ارزش ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای استقلال و ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای پرسپولیس نهایی شد» اگرچه هنوز به‌صورت رسمی اطلاع‌رسانی نشده، اما مالک جدید پرسپولیس کنسرسیوم متشکل از بانک‌های غیردولتی شهر، ملت، تجارت، صادرات، رفاه و اقتصاد نوین خواهد بود و سهامدار جدید استقلال هم شرکت پتروشیمی خلیج فارس است. آیا این اقدام به معنای خصوصی‌سازی دو تیم پرطرفدار ایرانی است؟ از سوی دیگر بانک‌ها در اداره دو باشگاه ورزشی چه نقشی را ایفا خواهند کرد؟
یگانه شوق الشعراء
نویسنده
یگانه شوق الشعراء

واگذاری به بانک‌ها، خصوصی‌سازی است؟

دو تیم استقلال و پرسپولیس دارای پتانسیل محبوبیت اجتماعی در جامعه ما هستند. در این شرایط و با توجه به محبوبیت این دو تیم در میان مردم ایران و حتی در آسیا محبوبیت فراوانی دارند و بازی‌های آن‌ها همواره ده‌ها میلیون تماشاچی جذب می‌کند. سال‌ها است که بحث بدهی‌های این دو تیم و مشکلات اقتصادی آن توسط مسئولین مختلف مطرح می‌شود. این در حالی است که در سراسر جهان باشگاه‌های ورزشی از سازکار‌هایی برای کسب درآمد استفاده می‌کنند مانند پخش تلویزیونی، فروش لوازم جانبی اصل و بلیت فروشی. اما در ایران هیچ یک از این سازکار‌ها کار نمی‌کنند. زیرا تلویزیون به صورت انحصاری فعالیت دارد و اتفاقا از پخش بازی‌ها برای جذب بیننده استفاده می‌کنند. این نوع برنامه‌ها در تلویزیون ایران علاوه بر اینکه هزینه‌بر نسیتند، پربیینده‌ترین‌اند. اما در نهایت صدا و سیما هزینه‌ای را برای پخش بازی‌ها به باشگاه‌ها نمی‌پردازد. از سوی دیگر ورزشگا‌هایی که در آن مسابقات برگزار می‌شود نیز دولتی‌اند و به همین دلیل از قبل بلیت فروشی نیز درآمدی به باشگاه‌ها نمی‌رسد. از سوی دیگر از قبل فروش لوازم جانبی اصل نیز باشگاه‎ها نمی‌توانند درآمد کسب کنند، زیرا چنین ساز و کار کالای اصل و فرع نیز در کشور ما نیست. در این شرایط واگذاری این دو باشگاه محبوب با استفاده از یک سازکار رقابتی انجام نشده‌است بلکه به نظر می‌رسد واگذاری آن‌ها به بانک‌ها استفاده از پوشش خصوصی‌سازی برای پرداخت بدهی‌های این دو تیم است. این فرآیند ناقص منجر به خصوصی‌سازی نمی‌شود، زیرا اگر خصوصی‌سازی به صورت کامل انجام می‌شد باشگاه‎های خصوصی تعیین‌کننده برای واگذاری سهام خود بودند.


واگذاری صوری

مسعود فریدونی دکتری تخصصی مدیریت ورزش و عضو هیئت علمی دانشگاه در این باره به روزنامه اینترنتی فراز گفت: «ماهیت این واگذاری صرفا به این علت است که چارچوب‌های «ای اف سی» رعایت شود تا تیم‌ها بتوانند در مسابقات شرکت کنند. یعنی عملا ما دیدیم در واگذاری قبلی هیچ خریداری برای خرید سهام این دو باشگاه نبود. در همین راستا دولت یک سازکاری ارائه داد و با بانک‌ها صحبت کرد که دو تیم به آن‌ها واگذار شود؛ بنابراین من حس می‌کنم که این واگذاری یک حالت صوری دارد و مالکیت این دو تیم نمی‌تواند واقعی باشد. بر اساس یکی از بند‌های «ای‌اف‌سی» مالکیت دو باشگاه نباید متعلق به دولت و یک نهادباشد. سال گذشته نیز تیم استقلال به همین دلیل از لیگ قهرمانان حذف شد؛ برای اینکه که ظاهر کار درست شود دولت مجبور شد که این دو تیم را به بانک‌ها واگذار کند. در این حالت مالکیت این دو تیم به نوعی خصوصی نشان داده می‌شود»


حق پخش تلویزیونی و سازکار تبلیغاتی

او ادامه داد: «متاسفانه باشگاه‌ها سودده نیستند و عملا زیان‌ده‌اند و تراز‌های مالی آن‌ها به صورت دستکاری شده مثبت نشان داده می‌شود. برای همین کسی علاقه‎‌ مند به خرید سهام این دو باشگاه نیست. منبع اصلی درآمد‌های باشگاه‌ها در سراسر جهان حق پخش تلویزیونی و سازکار تبلیغاتی است که متاسفانه در کشور ما تا امروز راهکاری برای این موضوع سنجیده نشده‌است. یعنی احیای حق پخش تلویزیون، گام مثبتی در سودده بودن باشگاه‌ها است. در حوزه بلیت فروشی نیز باشگاه‌ها نمی‌توانند درآمدی داشته باشند و این از مواردی است که باعث می‌شود باشگاه‌ها در کشور ما سودده نباشند»


بحث مدیریت تخصصی باشگاه‌ها

او در آخر گفت: «دومین بحث درباره مدیریت تخصصی است؛ ما به مدیران باشگاه‌ها در دوران مختلف شخصیت‌هایی سیاسی بوده‌اند و یا به نوعی در خارج از حوزه مدیریت ورزش فعالیت دارند. این باعث شده‌است مدیران صرفا یک بدهی انباشته‌ای را برای باشگاه‌ها خلق کنند به جای آن‌که سازکار‌های درآمدی و بازاریابی داشته باشند»

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی