پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۰
کد خبر: ۷۲۵۴۵

محاکمه ترامپ: دادستان‌ها می‌گویند «حق‌السکوت عین تقلب انتخاباتی است»

محاکمه ترامپ: دادستان‌ها می‌گویند «حق‌السکوت عین تقلب انتخاباتی است»
دادستان‌های نیویورک در اولین دادگاه کیفری کار خود را برای محاکمه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در پرونده پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های پورن با هدف پنهان‌کاری در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ آغاز کرده‌اند.

یکی از دادستان‌ها روز دوشنبه خطاب به هیات منصفه در این محاکمه تاریخی گفت «پرداخت حق‌السکوت عین تقلب انتخاباتی بوده است.»

اتهام آقای ترامپ این است که برای جلوگیری از افشای ماجرای رابطه جنسی ادعایی با استورمی دنیلز، هنرپیشه فیلم‌های پورن، در بحبوحه رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶ به او حق‌السکوت پرداخته است و آن را پنهان کرده است.

این نخستین محاکمه کیفری یک رئیس‌جمهوری در تاریخ آمریکاست. برای همین هم تک‌تک مراحل آن رویدادی تاریخی در پیشینه سیاسی و قضایی آمریکا محسوب می‌شود.

وکیل آقای ترامپ که بستر دفاع از موکل خود در این محاکمه را آماده می‌کرد گفت آقای ترامپ هیچ جرمی مرتکب نشده و تلاش برای تاثیر در انتخابات غیرقانونی نیست.

در آغاز دومین هفته محاکمه آقای ترامپ در منهتن، هر یک از دو طرف دادگاه استدلال‌های اصلی خود را در برابر هیات منصفه بیان کردند. اولین شاهدی که به دادگاه خوانده شد دیوید پکر، ناشر نشریه زردی است که قرار است روز سه‌شنبه هم در جایگاه شاهدان قرار بگیرد.

ماتیو کولانجلو، یکی از دادستان‌ها گفت مایکل کوئن، وکیل شخصی سابق آقای ترامپ با همکاری مدیر مالی سابق سازمان ترامپ و به دستور رئیس جمهوری سابق، «در مدارک دستکاری کرده» تا رد حق‌السکوت به خانم دنیلز را بپوشاند.

به گفته این دادستان آقای ترامپ با این هدف به خانم دنیلز حق‌السکوت داده که رای دهندگان از رابطه‌جنسی دو نفر با خبر نشوند و به همین دلیل این پنهانکاری باید تقلب انتخاباتی محسوب شود. جرمی که در صورت اثبات مجازاتی بالاتر و جدی‌تر از جعل مدرک خواهد داشت.

به گفته دادستان‌ها در آن روز‌ها افشای نواری که در آن آقای ترامپ از «توانایی‌اش برای هم‌خوابگی با هرکس که بخواهد» حرف زده است کارزار او را به وحشت انداخته بود و آن‌ها نگران آسیب به اعتبار آقای ترامپ در میان رای‌دهندگان زن بودند.

به گفته آقای کولانجلو، وقتی که خانم دنیلز اتهام رابطه جنسی با آقای ترامپ را مطرح کرد، نگرانی‌ها در این کارزار دو چندان شد و «افشای این موضوع در برابر افکار عمومی کارزار او را نابود می‌کرد». به همین دلیل «مایکل کوئن به دستور دونالد ترامپ مامور شد تا با خانم دنیلز به توافقی برسد و با همکاری دیوید پکر قضیه را حل و فصل کند.»

استدلال وکلای مدافع بسیار ساده بود. تاد بلانش، وکیل آقای ترامپ، تلاش کرد مایکل کوئن، شاهد اصلی دادستان را فردی غیرقابل اعتماد و به دنبال انتقام گیری از کارفرمای سابق خودش معرفی کند و او را یک مجرم سابقه دار و دروغ گو خواند.

دادستان‌ها قرار است آقای کوئن را به عنوان شاهد به دادگاه فرابخوانند. او سال گذشته در جریان یک محاکمه غیرکیفری در نیویورک، که به موضوعی متفاوت مربوط می‌شد، علیه رئیس سابق خود شهادت داده و گفته بود که آقای ترامپ به او دستور داده بود دارایی‌هایش را بزرگنمایی کند.

وکیل مدافع آقای ترامپ در عین حال از هیات منصفه خواست خانم دنیلز را «که صد‌ها هزار دلار بابت ادعاهایش پول کسب کرده از فهرست شاهدان حذف کنند.»

او دخالت دونالد ترامپ در جعل مدرک را اساسا انکار کرد و درباره اتهام تقلب انتخاباتی گفت موکلش، حتی اگر هم به دنبال جلب رای‌دهندگان بوده هم هیچ کار خلاف قانونی انجام نداده است، چرا که «تلاش برای تاثیرگذاری در انتخابات هیچ مشکلی ندارد. این دموکراسی است.»

انتظار می‌رود این محاکمه شش هفته دیگر طول بکشد، اما کارشناسان حقوق می‌گویند استدلال‌های اولیه وکلای هر دو طرف در آغاز دادگاه اهمیت زیادی دارند و نگاه هیات منصفه را درباره پرونده شکل می‌دهند.

منبع:بی‌بی‌سی

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی