شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ 18 May 2024
يکشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۴
کد خبر: ۷۲۷۷۸
گفت‌وگو با حر منصوری درباره آخرین وضعیت یک زیست‌بوم حیاتی:

در میانکاله چه خبر است؟

در منتهی‌الیه جنوب شرقی دریای مازندران، شبه‌جزیره میانکاله قرار دارد. مساحت این شبه‌جزیره بیش از ۶۶ هزار هکتار و ارتفاع آن بین ۱۵ تا ۲۸ متر کمتر از سطح دریای آزاد است. از سال ۱۳۸۴ این شبه‌جزیره به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین شده‌است. پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره از عناوین این شبه‌جزیره است. حفظ سلامت محیط زیستی این منطقه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا سواحل این منطقه، محل زیست پرندگان و زیستگاه اصلی بسیاری از ماهیان دریای خزر است. اغلب مردم، میانکاله را با بحث پروژه پتروشیمی میانکاله می‌شناسد که بعد از برانگیختن واکنش گسترده در میان مردم و کارشناسان محیط زیست، این پروژه به دلیل مسائل محیط‌زیستی متوقف شد. در حوزه گردشگری نیز به دلیل حساسیت محیط زیستی این منطقه، هر نوع ارائه خدمات باید با حساسیت بسیار زیادی صورت پذیرد. کارشناسان بر این باور هستند که توسعه تسهیلات اکوتوریستی در باید به گونه‌ای صورت پذیرد که مطابق ملاحظات زیست‌محیطی باشد. اما به تازگی مدیر میراث‌فرهنگی استان گلستان در این منطقه جنجال دیگری آفریده است، زیرا محیط‌‌بانان از ورود بدون مجوز مصالح به پناهگاه حیات‌وحش میانکاله جلوگیری کرده‌اند. اما در میانکاله چه خبر است؟ آیا قرار است این زیست بوم حیاتی و تاریخی در معرض آسیب‌های جبران‌ناپذیر قرار بگیرد؟ حر منصوری فعال محیط زیست که خود را دیده‌بان میانکاله معرفی می‌کند به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد.
یگانه شوق الشعراء
نویسنده
یگانه شوق الشعراء

مدیریت یکپارچه مناطق حفاظت‌شده

حر منصوری در این باره به روزنامه اینترنتی فراز می‌گوید: «بر اساس قانون و در همه جای دنیا، مدیریت مناطق حفاظت‌شده در مرز‌های سیاسی کشور‌ها یکپارچه است. برای مثال پارک ملی گلستان بین خراسان شمالی، سمنان و گلستان مشترک است؛ اگرچه از نظر سبکی و قانونی، زمین‌های حاشیه شرقی پارک ملی گلستان که در استان خراسان قرار دارد،اما  مسئولیت آن با استان گلستان است. اما مدیریت زیست محیطی آن به صورت یکپارچه انجام می‌شود و این موضوع در دنیا متداول است».


مقاومت محیط زیست میانکاله در برابر اقدامات غیرقانونی

او در ادامه می‌افزاید: «در میانکاله نیز شرایط مشابه است؛ یعنی میزانی از خاک پناهگاه حیات‌وحش میانکاله در منطقه آشوراده است که جزو خاک سرزمین استان گلستان محسوب می‌شود. محیط‌بانی آشوراده زیر نظر محیط‌بانی میانکاله و مدیریت آن با استان مازندان است. اما گلستان زیر بار این مسئله نمی‌رود مخصوصا اخیرا با حضور استاندار گلستان که به صورت غیرقانونی و ماجراجویانه می‌خواهد یکسری تغییرات و ساخت و ساز‌ها را در آشوراده انجام دهد. عموما این اقدامات به دلیل نداشتن مجوز و عدم هماهنگی با محیط زیست مازندارن با مقاومت محیط زیست میانکاله مواجه می‌شود».


درگیری بر سر مرمت قلعه سرتوک

این دیده بان ادامه می‌دهد: «قبل‌تر مدیر کل گردشگری استان گلستان با محیط‌بان میانکاله بحث لفظی داشتند و چهارم اردیبهشت درگیری جدیدی به وجود آمد؛ حتی برای ساعتی به دستور استاندار گلستان آقای «محمود تقی‌پور» سر محیط‌بان را از منطقه خارج کردند و بعد از ساعتی ایشان را با وساطت اداره کل مازندران دوباره به جریره برگرداندند. همه این تنش‌ها به وجود آمده است و عموما افرادی که این مسئله را پیگری می‌کنند این موضوع را پیش می‌آورند که چرا مازندارن باید در این منطقه دخالت داشته باشد. این در صورتی است که مدیریت محیط زیست این منطقه بر عهده مازندران است و اگر قانون تعیین کند که این مسئولیت به گلستان سپرده شود طبیعتا مازندران حق دخالت در این حوزه را ندارد. اما در حال حاضر این مسئولیت به عهده استان مازندارن است و بر اساس قانون آقای تقی پور مسئول اند که به مسائل مربوط به آشوراده رسیدگی کند و اگر این کار را انجام ندهد مرتکب جرم شده‌است. موضوع درگیری چهارم اردیبهشت این بوده است که مصالح ساختمانی را برای مرمت «قلعه سرتوک» وارد آشوراده کرده‌اند و این یک کار غیرقانونی بود که با مقاومت سر محیط‌بان میانکاله مواجه شد».


استانداران و نمایندگان مجلس حامیان اصلی طرح‌های غیرقانونی

او در آخر می‌گوید: «بیش از هرکس مدیران ارشد دولتی و نمایندگان مجلس عموما می‌خواهند که اعمال و فعالیت‌های غیرقانونی انجام می‌دهند. ما در دو سال و نیم گذشته در بحث پتروشیمی میانکاله دیدیم که یکی از حامیان اصلی این فعالیت غیر قانونی همین افراد بودند. یکی از اقشاری که در مازندران و گلستان اصرار بر انجام فعالیت‌های غیرقانونی دارند استانداران و نمایندگان مجلس هستند. در آشوراده نیز شرایط مشابه است و این مسئله موجب ایجاد تنش‌های مختلفی شده‌است. مدیر کل گردشگری استان گلستان نیز اقدامات هیجانی و به ظاهر انقلابی انجام می‌دهد و به همین دلیل در حوزه‌های مختلف، مسائلی ایجاد می‌شود».

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

پیشنهاد سردبیر
زندگی