شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ 18 May 2024
چهارشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۷
کد خبر: ۷۲۸۹۷

دلیل پلمب بیمارستان محب مهر کشف حجاب بود؟!

چندی پیش فیلمی از پلمب بیمارستان «محب مهر» منتشر شد که در آن علت پلمب بیمارستان کشف حجاب ذکر شده بود. در ادامه مرکز اصلاع رسانی پلیس اعلام کرد که هر گونه خبری مبنی بر پلمب مرکز درمانی به دلیل کشف حجاب را صحیح نیست و این خبر را تکذیب کرد. در این اطلاعیه آمده‌است: «درب مشترک دو بیمارستان محب مهر و هاشمی نژاد به دلیل اختلافات حقوقی و مِلکی توسط بیمارستان‌های مذکور نرده‌گذاری و پلمب شده است؛ البته هر بیمارستان درب ورودی مجزا برای تردد مراجعین دارد». اختلافات حقوقی و ملکی این دو بیمارستان بهانه‌ای است برای پرداختن به چنین بیمارستان‌هایی که برخی معتقد هستند در حیاط بیمارستانی دیگر تاسیس می‌شود.
یگانه شوق الشعراء
نویسنده
یگانه شوق الشعراء

بیمارستانی در دل بیمارستان دیگر

بابک قرائی مقدم پزشک متخصص در این باره به روزنامه اینترنتی فراز می‌گوید: «از چند دهه گذشته این داستان از همین بیمارستان «محب مهر» شروع شد. در حیاط بیمارستان «شهید هاشمی نژاد» این بیمارستان تاسیس شد. در آن زمان این پیشنهاد مطرح شد که برای بازسازی و به روزرسانی بیمارستان‌ها، در حیاط آن بیمارستان‌ها، ساختمانی برای بیمارستان دیگر تاسیس و بیمارستان جدید منتقل شود. در این شرایط آن ساختمان قدیمی خالی می‌شود. با این تفکر یکسری بیمارستان‌سازی به خصوص در سطح شهر تهران انجام شد که به نظر بنده نه تنها اقدام مثبتی حساب نمی‌شود بلکه عوارض زیادی را به وجود آورده است».

بیمارستان
درگیری بر سر موضوع مالکیت

او ادامه می‌دهد: «در یک شهر درست برای ساخت هر مجموعه‌ای باید تمام اصول شهری رعایت شود و بررسی شود که آیا امکان ساخت و ساز آن در مجموع شهری وجود دارد یا نه. هر کدام از ما شهروندان اگر بخواهیم در ملک شخصی خودمان ساخت و سازی انجام دهیم، بلافاصله توسط شهرداری متوقف می‌شود. به صورت رسمی در دهه‌های گذشته بیمارستان‌سازی در حیاط بیمارستان دیگر انجام شده‌است. اینکه داستان پلمب بیمارستان «محب مهر» مطرح می‌شود به این دلیل است که دو بیمارستان کنار یکدیگر ساخته شده‌است. الان نیز درگیری‌هایی بر سر مالکیت بیمارستان‌ها به وجود آمده‌است».


کمبود تخت‌های بیمارستانی، بی‌قانونی را توجیه می‌کند؟

او در ادامه می‌دهد: «نظارت و مالکیت بیمارستان‌های دولتی بر عهده سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران است. زمین بیمارستان‌ها برای دانشگاه‌های علوم پزشکی است و ساخت و ساز آن‌ها به عهده خیرین قرار می‌گیرد. سپس یکسری پزشک و کادر درمان در این بیمارستان‌ها شروع به کار می‌کنند. در نهایت تضاد منافع و اختلافاتی بین مدیران بیمارستان‌ها به وجود می‌آید. اینکه به بهانه کمبود تخت بیمارستانی یک کار خلافی انجام شود چه مزیتی دارد؟ بیمارستان «محب کوثر» در منطقه یوسف آباد نیز در حیاط بیمارستان «حضرت فاطمه» ساخته شده است. الان در این منطقه دو بیمارستان وجود دارد و اختلافات نیز مشابه مورد قبلی است. ارتباط بیمارسنان‌ها و مالکیت آن‌ها محل دعوا است. از سوی دیگر در یک منطقه شهر وقتی چنین اقدامی صورت می‌گیرد و ظرفیت تخت‌ها چند برابر می‌شود مشکلات زیادی برای ساکنان ایجاد می‌کند. آیا کسی پاسخگوی این مشکلات است؟ بیمارستان «محب یاس» در زمین و حیاط بیمارستان «میرزا کوچک خان» تاسیس شده و بر سر مالکیت این دو بیمارستان نیز دردسر‌های زیادی به وجود آمده‌است. کلینیک «المهدی» که یکی از عجایب ساخت و ساز کشور است در دل بیمارستان امام خمینی ساخته شده‌است. این کلینیک تقریبا هزار تختخواب دارد. اینکه ساخت و ساز باید چگونه باشد مشخص نیست».


ساخت‌وساز‌هایی غیرشفاف

او در آخر می‌گوید: «بیشترین میزان عدم شفاف سازی در خصوص این مسئله در شهر تهران وجود دارد. تقریبا می‌توان گفت تنها در شهر تهران چنین ساخت و ساز‌هایی انجام می‌شود. در شهر تهران ما الان چندین بیمارستان عظیم داریم که در حیاط بیمارستان قبلی ساخته شده‌است و به صورت مجزا از بیمارستان اول فعالیت دارد. معلوم نیست چنین اقداماتی با چه مجوزی و اجازه چه کسی ساخته شده است. در دل بیمارستان‌ها بدون توجه به عوارض و تبعات این اقدام، بیمارستان دیگری تاسیس شده است. به جای تقویت نیروی انسانی در حوزه درمان به بیمارستان‌سازی در کشور روی آورده‌ایم. این چنین ساخت و ساز‌هایی صورت می‌گیرد و بیمارستان‌های کوچک با رقبایی مواجه می‌شوند که در یک شرایط نابرابر در حال فعالیت هستند.»

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

پیشنهاد سردبیر
زندگی