پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۹
کد خبر: ۷۳۳۵۹

معاون وزیر کشور: تصمیمات در خصوص سفر اربعین اتباع خارجی با ستاد مرکزی است

معاون وزیر کشور: تصمیمات در خصوص سفر اربعین اتباع خارجی با ستاد مرکزی است
معاون انتظامی و امنیتی وزیر کشور با بیان اینکه در خصوص اتباع خارجی هیچ تصمیمی غیر از تصمیم ستاد اربعین حسینی (ع) در اعزام به این سفر معنوی نباید گرفته شود، گفت: باید زیرساختی آماده شود تا اتباع بتوانند در شهر خود گذرنامه دریافت کنند.

 سید مجید میراحمدی امروز (دوشنبه) در جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) اظهار داشت: تجارت مرزی در ایام اربعین یک دقیقه هم نباید قطع شود.
 
وی با تاکید بر اینکه هیچ تصمیمی برای اتباع غیر ایرانی برای ورود و خروج از ایران به عراق نباید خارج از ستاد اربعین اتخاذ شود، گفت: آمارهای ورود و خروج اتباع پاکستانی در سفر به عراق متناقض است، اما هر گونه تصمیم‌گیری یا صدور روادید برای آنان به دلیل گرمای بیش از حد هوا و ازدحام جمعیت باید خارج از استان خوزستان انجام شود.
 
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تاکید کرد: گذرنامه عبور اتباع از ایران باید از مبدا در اختیار آنان قرار گیرد تا از مشکلات بعدی در ایران جلوگیری شود. نمونه‌های گذرنامه اتباع در وزارت کشور مشخص و به استان‌ها ابلاغ می‌شود.
 
میراحمدی با اشاره به ۵۲ محور در توافقات انجام شده در جلسه با نمایندگان عراق، ادامه داد: عزت و تامین امنیت و حفاظت از سلامتی زائرین ایرانی از اهداف ما در سال‌های قبل بود؛ که امسال نیز این اهداف دنبال می شود.
 
رئیس ستاد مرکزی اربعین یادآور شد: به دلیل کمبود منابع مجبوریم بر اساس اولویت‌ها و پروژه‌های اصلی اقدام کنیم. مهمترین اقدام شناسایی و رفع گره‌های ترافیکی مسیر اربعین است.
 
میراحمدی مبلغ پارک خودروها در پارکینگ‌های منتهی به مرزهای خروجی کشور در ایام اربعین را روزانه ۳۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: این مبلغ، سقف مبلغ خواهد بود و سازمان شهرداری‌ها مسئولیت اجرای این مصوبه را بر عهده دارد.
 
وی با اشاره به اینکه جلسات قرارگاه مشترک اربعین استان‌ها با حضور نمایندگان عراقی برگزار خواهد شد، ادامه داد: طرف عراقی بودجه خوبی برای نصب دوربین و کنترل مرزها و عبور و مرور زائران اربعین اختصاص داده است و استانداران نیز در جریان تصمیمات این ستاد قرار می‌گیرند.
 
میراحمدی به نرخ ارز اربعین اشاره کرد و گفت: قیمت دینار عراق که توسط بانک مرکزی برای اربعین اعلام می شود، متفاوت از ضوابط ارزی است که به تجار و بازرگانان تخصیص پیدا می‌کند. این ارز باید در چهارچوب ساز و کار کنترلی تعیین وضعیت شود.
 
رئیس ستاد مرکزی اربعین از توافق با طرف عراقی برای عبور کامیون‌های ترانزیت خبر داد و افزود: برای انتقال تجهیزات به عراق باید از کامیون‌های با پلاک ترانزیت استفاده شود. طرف عراقی پذیرفته است که مبلغ مربوط به کاپوتاژ را از رانندگان کامیون ایرانی در ایام اربعین دریافت نکند و برای تردد رایگان تریلی‌ها و کامیون‌های بخش خصوصی نیز باید با طرف عراقی مذاکره کنیم.
 
وی ادامه داد: پلیس راهور به مدت یک ماه از ۲۰ محرم تا ۱۵ صفر بر مبنای قوانین و مقررات و تاییدیه سه برگی اجازه تردد کامیون های حامل بار را صادر می کند.
 
میراحمدی در تشریح جزئیات ۵۲ محور توافق با طرف عراقی، افزود: طرف عراقی با همه آنها به جز موضوع اتوبوس‌های اربعین موافقت کرد. محورهای توافقات برای روسای کمیته‌های ستاد اربعین ارسال می‌شود.
 
رئیس ستاد مرکزی اربعین با تأکید بر اینکه جلسات هماهنگی ستاد اربعین با طرف عراقی ادامه داد، گفت: از وزیر امور خارجه خواستیم ما را در مذاکرات بیشتر با طرف عراقی همراهی کند. عزت زائران برای ما اهمیت زیادی دارد. امنیت، سهولت و سلامت از اهداف اربعین سال گذشته بود امسال نیز دو هدف عزت و معنویت را به این اهداف اضافه می‌کنیم.
 
وی تأکید کرد: عزتمندی زائران ایرانیِ اربعین نباید تحت الشعاع گران شدن دینار عراق قرار بگیرد؛ به همین منظور اگر از دوازدهم ماه صفر به بعد هیچ خدماتی از طرف دستگاه‌های دست‌اندرکار در امر اربعین به زائران ایرانی داده نشود، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود، زیرا موکب‌ها به اندازه کافی به زائران خدمات رسانی خواهند کرد.
 
دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: مسأله اربعین موضوع بسیار بزرگ و با اهمیتی است که باید با مشارکت همه دستگاه‌ها انجام شود. اقشار مستضعف و کم درآمد به دلیل فقر نمی‌توانند غیر از ایام اربعین به زیارت عتبات عالیات بروند، بنابراین بر همه اعضای ستاد اربعین فرض است که بهترین خدمات را به این عزیزان ارائه دهند.
 
میراحمدی ادامه داد: از طرف عراقی درخواست کردیم پایانه‌های مرزی عراق و پارکینگ هایی که در نجف، کربلا، سامرا و کاظمین وجود دارد و زائران ما به دلیل بعضی مشکلات و نابسامانی‌ها در آنجا اذیت می‌شوند، ساماندهی شود و دولت عراق نیز اقدامات بسیار خوبی را در این خصوص انجام داده است.
 
رئیس ستاد مرکزی اربعین اضافه کرد: توسعه سایه‌بان‌ها و مه‌پاش‌ها از دیگر خواسته‌های ما بود که دولت عراق آن را به سرعت انجام داد.
 
وی گفت: بیشترین آمار فوتی ما در اربعین سال گذشته مربوط به تصادفات جاده‌ای بود. در این خصوص با طرف عراقی وارد گفت‌وگو شدیم و قرار شد کمیته مشترکی تشکیل شود که این کار انجام شد.
 
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور یادآورشد: در این رابطه دولت عراق به سرعت جاده‌های عبور و مرور را به دوربین کنترل سرعت، دوربین استفاده از کمربند و موبایل مجهز کرد و بنا شد در این مسیر پلیس راهنمایی و رانندگی مستقر شود تا تصادفات جاده‌ای به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند.
 
میراحمدی ادامه داد: در حوزه زمینی، ریلی، دریایی و هوایی توافقات خوبی انجام و موافقت شد که از طریق حمل و نقل دریایی از شلمچه به بصره بتوانیم ۱۵۰۰ نفر را منتقل کنیم. اگر طرف عراقی موافقت کند، می‌توانیم زائران پاکستانی را از طریق دریا هم منتقل کنیم.
 
وی گفت: درمورد تخفیفات لازم به شرکت‌های هواپیمایی در اربعین، موافقت‌های خوبی صورت گرفت و قرار شد فرودگاه‌های دو طرف که ۲۴ ساعته نیست، این کار صورت بگیرد. در مورد ورود خودروهای شخصی به سرزمین عراق ابتدا مخالفت داشتند اما بعد قرار شد که برای اینکه زائران ایرانی بتوانند از اول تا ۱۰ صفر وارد خاک عراق شوند، وزیر کشور عراق آن را بررسی و در سفر خود به ایران اعلام کند.
 
میراحمدی با بیان اینکه بانک مرکزی ارز دینار را برای سفر اربعین پیش‌بینی کرده است، گفت: به طور قطع میزان ارز زائران نسبت به سال قبل حداقل برابر خواهد بود و اگر لازم باشد، افزایش پیدا می‌کند. اما براساس برآوردها، همان میزان سال قبل برای زائران کفایت می‌کند.
 
رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره نیازمندی‌های ارزی موکب‌های اربعینی در داخل عراق، اضافه کرد: موافقت اولیه با بانک مرکزی انجام شد ولی به دلیل حساسیت و نحوه نظارت، کنترل و چگونگی تخصیص آن به موکب‌ها بنا شد کار کارشناسی انجام و یک دستورالعملی تهیه شود و آن مبنا قرار بگیرد.

منبع:ایرنا

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی