شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ 18 May 2024
چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۰
کد خبر: ۷۳۵۲۵
وزیر امور خارجه:

آمریکایی‌ها گفتند که اگر می‌خواهید بزنید، محکم نزنید

آمریکایی‌ها گفتند که اگر می‌خواهید بزنید، محکم نزنید
حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه هم در حاشیه نشست هیات دولت در مورد آتش بس در غزه اظهار داشت: حماس در چهارچوب اصول خود در یک طرح واقع بینانه پاسخ ابتکار پیشنهادی مصر و قطر را ارائه کرده است و تصور می‌کنیم اگر آمریکایی‌ها و غربی‌ها به وعده خود عمل کنند و نسبت به آتش بس در این مرحله به معنای واقعی پایبند باشند همه چیز برای یک آتش بس پایدار و حل مساله فراهم است.

به گزارش فراز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، وی تصریح کرد: به طور طبیعی نتانیاهو و اندک افراد افراطی در آن سوی این معادله همه تلاش خود را برای تداوم جنگ به کار می‌برند، زیرا آتش بس و پایان جنگ می‌تواند به معنای بحران جدید در داخل سرزمین‌های اشغالی باشد.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: در پی حمله گستاخانه و خلاف مقررات بین المللی و کنوانسیون که علیه سفارت ما در دمشق انجام شد هشدار دادیم اگر در هر مقطعی از اقدام ما، آمریک وارد اقدام علیه منافع جمهوری اسلامی شود پاسخ ما روی پایگاه‌های آمریکا در منطقه فوری و قطعی خواهد بود.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه به دوستانمان در کشور‌های منطقه که پایگاه‌های نظامی آمریکا در آنجا قرار دارد قبل از عملیات وعده صادق گفته بودیم روابط ما با شما مبتنی بر دوستی و برادری است، ادامه داد: دفاع مشروع ما در چهارچوب تقویت همکاری‌هاو امنیت منطقه‌ای است، اما اگر آمریکا دست از پا خطا کند پایگاه هایش را هدف قرار می‌دهیم.
وی تصریح کرد: در گفتگو‌ها و پیام‌های بعدی سعی کردیم این پیام را به دوستان و کشور‌های همسایه منتقل کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: عمدتا کشور‌های همسایه قبل از آغاز عملیات به ما در مسیر دیپلماسی اعلام کردند که ما اجازه نخواهیم داد از مبدا کشورمان هیچ گونه تعرضی علیه ایران صورت گیرد.

امیرعبداللهیان یادآورشد: امید است پاسخی که ایران به گستاخی رژیم صهیونیستی داد کمک کند که هر چه زودتر بحران درمنطقه فروکش کند و حقوق فلسطینیان در این چهارچوب تامین شود و به طور قطع ما در مسیر دوستی و همکاری هرچه بیشتر با همسایگان و همه کشور‌های منطقه و جهان حرکت می‌کنیم.

وی با مثبت ارزیابی کردن سفر رافائل گروسی به ایران گفت: هر وقت گروسی در مسیر قانونی عمل کرده است مسائل خوب پیش رفته، اما هر زمان که تحت تاثیر فشار‌های بیرونی قرار گرفته، حواشی ایجاد شده است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: موضوعات مهمی برای همکاری‌های نیرومندتر آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در این سفر مطرح شد و ما تلاش می‌کنیم تا مسائل باقی مانده در مسیر همکاری‌های فنی و نه فشار‌های سیاسی حل و فصل شود.

امیر عبداللهیان در مورد آتش بس در غزه اظهار داشت: زمانی که قرار شد عملیات وعده صادق انجام شود تماس‌های خیلی فشرده غربی‌ها و به ویژه متحدین آمریکا در حوزه اروپا با ما داشتند و درخواست اول آن‌ها این بود که خویشتنداری کنید و به اقدام جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در حمله به کنسولگری ایران در سوریه پاسخ ندهید که ما گفتیم حتما به اسراییل پاسخ داده خواهد شد.

وی اضافه کرد: دو روز مانده به شروع عملیات وعده صادق، درخواست غربی‌ها این بود که اگر می‌خواهید بزنید محکم نزنید و سعی کنید شدت عملیات کاهش پیدا کند ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران خود تصمیم گرفت که چگونه بزند و از چه نقطه‌ای عملیات را انجام دهد و اجاره ندادیم تحت تاثیر فشار‌های دیگران تصمیم گرفته شود، اما به طرف آمریکایی گفتیم ریشه در حل بحران غزه است و شما باید بر این موضوع تمرکز کنید.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: ما طبق یک توافق نانوشته با طرف‌های غربی، بر آتش در غزه تمرکز داشتیم و غربی‌ها به ما گفتند ما در این مسیر حرکت خواهیم کرد و امروز آثار مثبتی در این رابطه ظاهر شده است.

امیرعبداللهیان درباره میدان مشترک گازی آرش گفت: این موضوع فنی است از اینکه به رسانه‌ها کشیده شود، اجتناب خواهیم کرد به طرف کویتی هم گفتیم کشیده شدن این موضوع به رسانه‌ها به مصلحت دو طرف نیست در این رابطه باید مذاکرات فنی و حقوقی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: گفت وگوی خوبی با سامح شکری وزیر خارجه مصر داشتیم و در مسیر تدوین یک نقشه راه برای روابط دوکشور هستیم.

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

پیشنهاد سردبیر
زندگی