شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ 18 May 2024
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۸
کد خبر: ۷۳۶۱۵
هشدار مینو محرز درباره کمبود تخت‌های بیمارستانی در کشور:

با ادامه این روند باید بیماران را در راهرو‌های بیمارستان بستری کنیم

۷۰ درصد تخت‌های بیمارستانی در کشور فرسوده هستند و اگر این روند ادامه پیدا کند باید بیماران را در راهرو‌های بیمارستان بستری کرد. این هشداری است که مینو محرز، پزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با «شرق» داده است.

محرز با اشاره به سرانه پایین تخت‌ها بیمارستانی و تخت‌ها ویژه در ایران گفت: «مار‌ها و شرایط فعلی نشان می‌دهد که باید بیمارستان‌های بیشتری در کشور ساخته شود. جمعیت، بیماری‌ها و اپیدمی‌ها در کشور زیاد شده است، بنابراین با کمبود تخت بیمارستانی مواجه هستیم. باید تعداد تخت‌ها را افزایش دهیم. از سوی دیگر همان‌طورکه اشاره کردید در بخش‌های ویژه بیمارستان در ایران با کمبود تخت روبه‌رو هستیم. اگر این روند ادامه پیدا کند باید بیماران را در راهرو‌های بیمارستان‌ها بستری کنیم و شرایط بسیار نامساعدی در حوزه درمان به وجود می‌آید. باید ما با توجه به تغییرات جوی و اپیدمی‌هایی که در دنیا به وجود آمده است، در کشور به اندازه کافی تخت بیمارستانی برای بستری بیماران داشته باشیم. البته که بیمارستان جدید ساختن و اضافه‌کردن تخت بیمارستانی به سیستم، به امکانات نیاز دارد و انجام این اقدامات راحت نیست.»

سرانه پایین تخت بیمارستانی؛ چالشی اساسی برای نظام بهداشت و درمان کشور

او افزود: «در بسیاری از استان‌ها تعداد تخت بیمارستانی نسبت به جمعیت بسیار کم است و اگر یک اپیدمی مانند کووید دوباره در جامعه به وجود بیاید، برای بستری بیماران با کمبود تخت مواجه خواهیم شد. البته که اکنون نیز تا حدودی با این معضل مواجه هستیم.»
محرز با تاکید بر اینکه حوزه بهداشت و درمان و ساخت بیمارستان در اولویت دولت‌ها نبوده یا برای آن بودجه کافی نداشته‌اند، ادامه داد: «در چنین شرایطی بیمارستان‌های خصوصی بسیار کمک‌کننده هستند و الان درصد زیادی از کمبود تخت‌های بیمارستان‌های دولتی را بیمارستان‌های خصوصی جبران می‌کنند. اما اگر این بخش نیز حمایت نشود آن‌ها قادر به فعالیت نخواهند بود و دچار مشکل می‌شوند و نمی‌توانند به‌درستی به بیماران خدمات ارائه دهند.» 

بر اساس آمارها سرانه تخت بیمارستانی در ایران ۱.۸ به ازای هر هزار نفر است و این در حالی است که استاندارد سازمان بهداشت جهانی ۳ تخت به ازای هر هزار نفر است. متخصصان و صاحب‌نظران هشدار می‌دهند که در صورت عدم توجه به این حوزه و ساخت بیمارستان‌ها و تاسیس مراکز درمانی جدید، چالش‌هایی اساسی گریبان‌گیر نظام بهداشت و درمان ایران خواهد شد. 

منبع: شرق
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

پیشنهاد سردبیر
زندگی