پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۱
کد خبر: ۷۳۶۹۱

فیلم؛ هجوم موریانه‌ها به کتابخانه عمومی لرستان

فیلم؛ هجوم موریانه‌ها به کتابخانه عمومی لرستان
به نظر می‌رسد برخی سوء‌مدیریت‌ها در نگهداری و انبار کردن کتاب‌ها موجب شده حجمی از این سرمایه ارزشمند از بین برود، حال اینکه می‌توانست با توزیع به موقع در مناطق مختلف از جمله روستا‌ها و محله‌های حاشیه‌ای سهم بالایی در افزایش سرانه مطالعه و آگاهی‌بخشی به شهروندان داشته باشد.

سور چرانی موریانه‌ها با پذیرایی کتاب‌ها در کتابخانه عمومی استان، بیش از هشت تن کتاب که قیمت میلیاردی داشتند در کتابخانه استان مورد هجوم موریانه قرار گرفتند" مطلبی که از روز گذشته در فضای مجازی استان منتشر شده است که این بی مهری با یار مهربان سبب آزرده شدن دوست‌داران کتاب شده است. 

طبق آماری که توسط مرکز ملی آمار منتشر شده بود سرانه مطالعه هر فرد ۱۵ ساله و بیشتر باسواد کشور در سال ۱۳۹۹ برابر ۱۶ دقیقه و ۳۶ ثانیه در روز بوده که در مقایسه با دیگر کشور‌ها آمار پایینی است. 

چندسالی است که ایران تلاش دارد تا سرانه مطالعه جامعه را بالاتر ببرد و در این راستا فرهنگ‌سازی‌هایی مانند؛ هفته کتاب و کتابخوانی، مسابقه کتابخوانی، کتاب خوانی‌های دورهم و دورخوانی‌هایی را برگزار کرده است که گا‌ها بی‌تاثیر نبوده است. 

در همین راستا سجاد راستخانه، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی لرستان به ما گفته است:

اعتباری در استان جذب شد که سعی داریم انباری که اکنون انبار کتاب وجینی و تجهیزات فرسوده واقع در بخش مجاور کتابخانه عمومی حضرت مهدی (عج) است را برای مطالعه احیا کنیم و این ساختمان را به ساختمان‌های قابل استفاده برای اعضا تغییر وضعیت دهیم و به ساختمان vip مطالعه برای جنوب شهر خرم‌آباد تبدیل کنیم. 

وی افزود: مدتی پیش برای چک کردن این انبار رفتیم که با یک سری کتاب فرسوده و موریانه خورده مواجه شدیم. 

راستخانه عنوان کرد: کتاب‌های موجود در این انباری متعلق به کتاب‌های وجین شده کتابخانه و برخی کتب کتابخانه روستای دیناروند که سال ۹۷ افتتاح و سال ۹۸ توسط سیل تخریب شده بود است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی لرستان عنوان کرد: این ساختمان انباری از سال ۹۸ تاکنون به صورت اصولی و کلی چک نشده بود، اما اکنون کتب و تجهیزات فرسوده موجود را جهت بهبود بخشیدن و ساماندهی این انبار خارج کردیم. 

وی با بیان اینکه وجین کتاب‌ها نیز یک فرآیند است که به صورت ماهانه در همه‌ی کتابخانه‌ها انجام می‌شود و درآمد حاصل از خمیر و فروش کتاب‌های وجین شده صرف خرید کتاب جدید می‌شود و کتاب مورد نظر کتابخانه بر اساس شرایط مذهبی، اقلیمی و نیاز مخاطبان به کتابخانه اضافه یا وجین می‌شود که امری طبیعی است. 

راستخانه با بیان اینکه خبر هشت تن کتاب موریانه زده هم کاملا تکذیب می‌شود و صراحتا عرض می‌کنم هیچ کتابخانه‌ی نهادی در استان موریانه ندارد. 

وی افزود: حجم کتاب‌های فرسوده انبار فوق، که به خاطر موریانه زده شدن خمیر شدند هزار جلد کتاب بوده که البته سایر کتاب‌ها فرسوده و غیر‌قابل استفاده هم به فراخور وجین و خمیر می‌شوند. 

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی لرستان بیان کرد: همچنین بلافاصله سم زدایی در انبار قدیمی انجام شده و این انبار طی ماه‌های آینده بعد از به‌سازی به یک مرکز vip مطالعه در جنوب شهر خرم آباد تبدیل خواهد شد. 

وی عنوان کرد: در انتخاب منبع هرکتابخانه ابتدا باید سطح فرهنگ و نیاز‌های مطالعاتی هرجامعه مد نظر گرفته شود؛ همان گونه که در حال حاضر مشاهده می‌شود بسیاری از منابع در عین مفید بودن و ارزشمندی متاسفانه هیچ متقاضی ندارند و امانت گرفته نمی‌شود و همین سبب وجین کتب می‌شود.

به نظر می‌رسد برخی سوء‌مدیریت‌ها در نگهداری و انبار کردن کتاب‌ها موجب شده حجمی از این سرمایه ارزشمند از بین برود، حال اینکه می‌توانست با توزیع به موقع در مناطق مختلف از جمله روستا‌ها و محله‌های حاشیه‌ای سهم بالایی در افزایش سرانه مطالعه و آگاهی‌بخشی به شهروندان داشته باشد.

منبع:فارس

برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی