پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ 23 May 2024
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۶
کد خبر: ۷۳۷۵۷

«ریشا» چرا تلف شد؟

«ریشا» چرا تلف شد؟
 در بیانیه مشترک ادارات کل دامپزشکی و محیط زیست استان خراسان رضوی علت مرگ «ریشا» شیر باغ وحش مشهد تشریح شد.

به نقل از روابط عمومی محیط زیست خراسان رضوی، در بیانیه مشترک ادارات کل دامپزشکی و محیط زیست استان خراسان رضوی آمده است؛ بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط دامپزشکان بیمارستان دامپزشکی و متخصصین دانشگاهی و نیز بر پایه نتایج آزمایشات صورت گرفته بر روی نمونه‌های اخذ شده در کالبدگشایی شیر باغ وحش مشهد (ریشا)، علت مرگ این حیوان به شرح زیر اعلام می‌شود؛ «شیر باغ وحش مشهد (ریشا)، دچار یک بیماری مزمن گوارشی مقاوم به درمان بوده که اسهال ناشی از آن به همراه کهولت سن و ضعف سیستم ایمنی باعث مرگ حیوان شده است.

اواخر بهمن ماه سال گذشته تصویری از شیر نر ۹ ساله لاغر اندام و دراز کشیده‌ای در قفس باغ وحش مشهد در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و گمانه زنی فعالان فضای مجازی در خصوص سوء تغذیه این حیوان را موجب شد تا بدانجا که معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز به قضیه ورود و بر پیگیری قصور احتمالی در نگهداری از این حیوان تاکید کرد.

در همان زمان بررسی و معاینات تیم متخصص دامپزشکی با حضور ۹ دامپزشک نشان داد که میزان گلبول‌های سفید کروی شکل در بدن این گونه، اندکی زیاد و نشان دهنده وجود عفونت است، ضمن اینکه در زمان انجام معاینات، شیر دچار دفع مدفوع روان (اسهال) بود.

طبق اعلام مسئولان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی در آن زمان و بر اساس نتایج حاصل از معاینات تخصصی، درمان آنتی بیوتیکی، استفاده از پروبیوتیک‌ها، استفاده از او. آر. اس به همراه غذای کنترل شده برای این حیوان لحاظ شد و این روند تا واپسین روز‌های اسفند ماه پارسال ادامه داشت.

خبر حال نامساعد «ریشا» شیر نر و «ارس» پلنگ نر باغ وحش مشهد با آخرین روز اسفندماه سال ۱۴۰۲ همراه بود که در نهایت منجر به تلف شدن ریشا، این گونه ارزشمند حیات وحش در تاریخ ۱۰ فروردین ماه شد.

منبع:تسنیم

برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ابراهیم رئیسی به شهادت رسید

قطع مستمری ۹۰هزار نفر در سازمان هدفمندی یارانه‌ها

خشونت جنسی علیه مردان در فلسطین، یک واقعیت غیرقابل انکار!

روایت خبرگزاری قوه قضاییه از مرگ نیکا شاکرمی

مشروبات الکلی تقلبی کجا و چطور پر می‌شوند؟

دیدگاه؛ چرا حکمرانان شنبه را تعطیل نمی‌کنند؟

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

پیشنهاد سردبیر
زندگی