يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ 14 July 2024
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۰
کد خبر: ۷۵۷۳۳
توصیف سردار حسین علایی از عملکرد شورای نگهبان

کاچی به از هیچی!

گرچه از دید اصولگرایان و اصلاح طلبان، نامزد‌های بسیار قوی‌تر و رأی آورتری در بین ثبت نام کنندگان وجود داشته اند که شورای نگهبان اسامی آن‌ها را به عنوان پذیرفته نهایی اعلام نکرده است، ولی در همین حد هم می‌توان این اقدام شورای نگهبان را مفید دانست.
نویسنده :
حسین علایی

شورای محترم نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری ۸ تیر ماه، یک نفر از نامزد‌های اصلاح طلبان و پنج نفر از افراد جریانات مختلف اصولگرا را احراز صلاحیت کرده است و ده‌ها نفر از نامزد‌های دیگر از جمله بسیاری از مقامات سابق مثل رئیس جمهور، رئیس مجلس و تعدادی از وزرای سابق و فعلی و سایر مسئولین کشوری را نیز رد صلاحیت کرده است.

گرچه از دید اصولگرایان و اصلاح طلبان، نامزد‌های بسیار قوی‌تر و رأی آورتری در بین ثبت نام کنندگان وجود داشته اند که شورای نگهبان اسامی آن‌ها را به عنوان پذیرفته نهایی اعلام نکرده است، ولی در همین حد هم می‌توان این اقدام شورای نگهبان را مفید دانست.

زیرا تقریباً می‌توان گفت که اغلب جریانات سیاسی داخل کشور برای شرکت در انتخابات می‌توانند از مردم بخواهند تا به نامزدی که با دیدگاه‌های آن‌ها قرابت بیشتری دارد، رأی بدهند. البته اگر شورای نگهبان براساس معیار‌های شفاف، مشخص، عینی و یکسان، صلاحیت نامزد‌ها را تأیید و سپس به مردم گزارش می‌داد و یا اصولاً صلاحیت نامزد‌ها را به تشخیص مردم واگذار می‌کرد، از هر جهت برای کشور بهتر بود. زیرا همه سلیقه‌های مختلف و جناح‌های گوناگون سیاسی احساس آزادی کامل را در معرفی فرد اصلح در انتخابات داشتند و یک رقابت جدی و تمام عیار بین نامزد‌های جناح‌های مختلف سیاسی و حتی نامزد‌های مستقل شکل می‌گرفت که باعث بالا رفتن میزان مشارکت مردم در انتخابات و در نتیجه افرایش سرمایه اجتماعی و اقتدار کشور می‌شد.
از طرفی اینکار موجب می‌گردید تا بسیاری از ابهامات تعداد کثیری از مردم در باره محک و معیار‌های شورای نگهبان برای رد و یا احراز صلاحیت نامزد‌های داوطلب رئیس جمهور شدن مشخص می‌شد. در حال حاضر بسیاری از افراد باتجربه، توانمند، متخصص و دارای سلامت نفسانی در کشور وجود دارند که به دلیل نگرانی از عدم احراز صلاحیتشان توسط شورای نگهبان، اصولاً وارد عرصه رقابت‌ها نمی‌شوند که این امر به شدت به ضرر کشور است.

امیدوارم روزی برسد که اکثریت مردم ایران از عملکرد شورای نگهبان راضی باشند و اقدامات آن را غیرسیاسی، بیطرفانه و عادلانه ارزیابی کنند. ولی به هرحال در باره عملکرد شورای نگهبان و چگونگی اعلام اسامی منتخبین نهایی نامزد‌های ریاست جمهوری برای این دوره از انتخابات، می‌توان گفت که:
کاچی به از هیچی!

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

علی اکبر صالحی بیشترین شانس را دارد؛ او تنها کسی است که موفق به کسب مجوز مذاکره با امریکا شده / اعتماد مقامات ارشد و حاکمیت به او / به دلیل چهره فرا حزبی صالحی، مجلس به او رای اعتماد خواهد داد / صالحی بن بست در مذاکرات برجام را شکست

چرا روسای جمهور آمریکا ترور می‌شوند؟

یزد در مسیر کابل شدن؟!

نسخه تاریخی برای درمان ایران؛ این کهن‌درخت، راهی جز اصلاحات ندارد

‏سناریوهای ۱۵ تیر

اینفوگرافیک؛ همه مخالفان پزشکیان

اینفوگرافیک؛ آن‌ها که به پزشکیان گفتند آری

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

پیشنهاد سردبیر
زندگی