يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ 14 July 2024
چهارشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۲
کد خبر: ۷۶۵۳۶

نامه انتقادی ۱۶ اقتصاددان برتر جهان علیه ترامپ

نامه انتقادی ۱۶ اقتصاددان برتر جهان علیه ترامپ
شانزده اقتصاددانان برتر جهان که همگی برنده جایزه نوبل هستند، طی نامه‌ای هشدار دادند که دونالد ترامپ، در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌ جمهوری در نوامبر و پیشبرد برنامه‌های اقتصادی خود، می‌تواند میزان تورم را در آمریکا تحریک کند.

براساس نامه‌ای که توسط اقتصاددانان برتر جهان از جمله جوزف استیگلیتز، ‏ اقتصاددان معروف نئوکینزی آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد امضا شده است، هم اکنون بسیاری از آمریکایی ها نگران تورم هستند که به سرعت کاهش یافته است و به درستی این نگرانی وجود دارد که دونالد ترامپ با بودجه‌های غیرمسئولانه مالی خود دوباره این تورم را تشدید کند. پروفسور ییل رابرت شیلر که در سال ۲۰۱: برنده جایزه نوبل اقتصاد شد هم جزو ۱۶ اقتصاددان امضا کننده این نامه است.

این هشدار در حالی است که ایالات متحده همچنان با تورم ثابت مبارزه می کند و فدرال رزرو بالاترین نرخ بهره را در بیش از دو دهه گذشته با هدف آرام کردن اقتصاد و کاهش تورم به نرخ سالانه ۲ درصد حفظ کرده است. بر اساس آخرین نظرسنجی سی‌بی‌اس نیوز، اگرچه تورم از میزان ۹.۱ درصدی در ژوئن ۲۰۲۲ کاهش یافته است، اما آمریکایی‌های خسته از تورم نسبت به اقتصاد بدبین هستند و براساس آخرین نظرسنجی سی‌بی‌اس، از هر ۱۰ نفر، ۶ نفر آن را بد، نسبتاً بد یا بسیار بد ارزیابی می‌کنند.

این اقتصاددانان هشدار دادند که سیاست‌های ترامپ می‌تواند تورم زا باشد، مانند پیشنهاد او برای ایجاد تعرفه ۱۰ درصدی همه جانبه برای واردات. این اقتصاددانان همچنین هشدار می‌دهند که اخراج مهاجران می‌تواند نیروی کار را کاهش دهد، رقابت بیشتری برای کارگران ایالات متحده ایجاد کند و دستمزدها را بالا ببرد و بر فشار تورمی بیفزاید.

منبع: سی‌بی‌اس‌نیوز

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

علی اکبر صالحی بیشترین شانس را دارد؛ او تنها کسی است که موفق به کسب مجوز مذاکره با امریکا شده / اعتماد مقامات ارشد و حاکمیت به او / به دلیل چهره فرا حزبی صالحی، مجلس به او رای اعتماد خواهد داد / صالحی بن بست در مذاکرات برجام را شکست

چرا روسای جمهور آمریکا ترور می‌شوند؟

یزد در مسیر کابل شدن؟!

نسخه تاریخی برای درمان ایران؛ این کهن‌درخت، راهی جز اصلاحات ندارد

‏سناریوهای ۱۵ تیر

اینفوگرافیک؛ همه مخالفان پزشکیان

اینفوگرافیک؛ آن‌ها که به پزشکیان گفتند آری

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

پیشنهاد سردبیر
زندگی