دوشنبه ۲۵ تير ۱۴۰۳ 15 July 2024
سه‌شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۲
کد خبر: ۷۷۴۴۰

نیویورک‌ تایمز: افزایش امیدها برای گشایش دیپلماتیک با ریاست جمهوری پزشکیان

نیویورک‌ تایمز: افزایش امیدها برای گشایش دیپلماتیک با ریاست جمهوری پزشکیان
انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان رئیس‌جمهور ایران امیدها را برای حرکت به سوی سیاست خارجی مصالحه‌جویانه‌تر و تعامل دیپلماتیک با غرب برانگیخته است. پزشکیان قول داده که دیپلمات‌های ارشد ایران را برای پیشبرد دستور کار بین‌المللی خود تقویت کند. این امر احتمال کاهش تنش‌ها و احتمالا پایان دادن به تحریم‌هایی که اقتصاد ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده‌اند را افزایش می‌دهد.

تحلیلگران موضع عملگرایانه پزشکیان را به‌ وضوح در تضاد با رقیب فوق‌محافظه‌کار او سعید جلیلی می‌دانند که به سیاست‌های سخت‌گیرانه خود در دوران ریاست‌ جمهوری محمود احمدی‌نژاد شناخته می‌شود. با وجود این نشانه‌های خوش‌بینانه، نفوذ پزشکیان بر سیاست خارجی ایران محدود باقی می‌ماند. قدرت واقعی در این مسائل در دست مقامات عالی ایران است که به‌طور تاریخی موضعی سخت‌گیرانه و اغلب مقابله‌جویانه در سطح بین‌المللی داشته‌اند.

وضعیت فعلی دیپلماتیک ایران قرار نیست به طور قابل‌توجهی تغییر نخواهد کرد، به ویژه با توجه به اقدامات اخیر ایران، از جمله تأمین پهپادها و موشک‌های نظامی به روسیه. تحلیلگران هشدار می‌دهند که هر چند ریاست‌جمهوری پزشکیان ممکن است لحن دیپلماتیک ایران را تغییر دهد، اما تغییرات اساسی در سیاست‌های کشور، به خصوص در زمینه برنامه هسته‌ای و روابط با غرب، به دلیل مواضع ریشه‌دار نخبگان حاکم، محدود خواهد بود.

منبع:نیویورک‌ تایمز

 

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

علی اکبر صالحی بیشترین شانس را دارد؛ او تنها کسی است که موفق به کسب مجوز مذاکره با امریکا شده / اعتماد مقامات ارشد و حاکمیت به او / به دلیل چهره فرا حزبی صالحی، مجلس به او رای اعتماد خواهد داد / صالحی بن بست در مذاکرات برجام را شکست

چرا روسای جمهور آمریکا ترور می‌شوند؟

یزد در مسیر کابل شدن؟!

نسخه تاریخی برای درمان ایران؛ این کهن‌درخت، راهی جز اصلاحات ندارد

‏سناریوهای ۱۵ تیر

اینفوگرافیک؛ همه مخالفان پزشکیان

اینفوگرافیک؛ آن‌ها که به پزشکیان گفتند آری

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

پیشنهاد سردبیر
زندگی