يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ 14 July 2024
سه‌شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۳
کد خبر: ۷۷۴۴۳

فروش میلیون‌ها دلار سلاح شرکت وابسته به امارات به اسرائیل

فروش میلیون‌ها دلار سلاح شرکت وابسته به امارات به اسرائیل
یک شرکت دولتی در صربستان که روابطی چندین ساله با امارات دارد، در بحبوحه جنگ در غزه میلیون‌ها دلار سلاح به رژیم صهیونیستی فروخته است.

برپایه گزارش بالکان اینسایت؛ در سال ۲۰۲۴ دلال سلاح دولتی صربستان به نام « Yugoimport-SDPR» دست‌کم ۱۷.۱ میلیون دلار سلاح به رژیم صهیونیستی فروخته و با هواپیماهای نظامی و مسافربری به اراضی اشغالی فرستاده است.

اما فروش تسلیحات صربستان، افزون‌بر دیگر نقاط جهان، به کشورهای خاورمیانه نیز بوده است. پس از بحران جهانی، صربستان در سال ۲۰۱۳ میلیاردها دلار از امارات وام گرفت.

همان سال، دو کشور از نخستین توافق تسلیحاتی ۲۱۴ میلیون دلاری خود رونمایی کردند که شامل صادرات نفربرهای مسلح به امارات و ساخت مشترک موشک هدایت شونده سطح به سطح بود.

امارات نیز سرمایه‌گذاری چشمگیری در صربستان انجام داد، اگرچه دولت صربستان اکنون قرار است سهام اماراتی این شرکت دولتی را بخرد.

صربستان همچنان به توافق‌های تسلیحاتی خود با امارات ادامه می‌دهد. سال ۲۰۲۲، صربستان یک توافق با محمد بن زاید- که آن زمان ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده نیروهای مسلح امارات بود-، امضا کرد که شامل فروش مقادیر قابل توجهی مهمات به این کشور حوزه خلیج‌فارس می‌شود.

به‌تازگی هم امارات به همراه عربستان و قطر سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در صنعت گردشگری صربستان داشته که از طریق یک صندوق مالی مرتبط با جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا انجام شده است.

سال ۲۰۱۸، Balkan Insight گزارش داد که شرکت اسلحه‌سازی Krusik صربستان، که ارتباط نزدیکی با SDPR دارد، مین‌های کالیبر ۶۰، ۸۰ و ۱۲۰ میلی‌متری را همراه با نارنجک با قیمت‌های بسیار پایین به یک شرکت سعودی فروخته است.

تارنمای روزنامه‌نگاری تحقیقی، Arms Watch، بعدا دریافت که سلاح‌های صربستان به دست گروه داعش در یمن رسیده است. 

ائتلاف به رهبری سعودی و امارات هزاران حمله هوایی به یمن انجام دادند؛ و نتوانستند حوثی‌ها را از بین ببرند؛ اما حملات آنها به کشته شدن هزاران غیرنظامی و یک بحران بزرگ انسانی در یمن انجامید.

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

علی اکبر صالحی بیشترین شانس را دارد؛ او تنها کسی است که موفق به کسب مجوز مذاکره با امریکا شده / اعتماد مقامات ارشد و حاکمیت به او / به دلیل چهره فرا حزبی صالحی، مجلس به او رای اعتماد خواهد داد / صالحی بن بست در مذاکرات برجام را شکست

چرا روسای جمهور آمریکا ترور می‌شوند؟

یزد در مسیر کابل شدن؟!

نسخه تاریخی برای درمان ایران؛ این کهن‌درخت، راهی جز اصلاحات ندارد

‏سناریوهای ۱۵ تیر

اینفوگرافیک؛ همه مخالفان پزشکیان

اینفوگرافیک؛ آن‌ها که به پزشکیان گفتند آری

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

پیشنهاد سردبیر
زندگی