چهارشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ 24 April 2024
چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۲
کد خبر: ۵۹۱۷۳

چگونه اعراب برنده جنگ اوکراین شدند؟

چگونه اعراب برنده جنگ اوکراین شدند؟
ویژگی متمایز صحنه سیاسی امروز خلیج فارس سکوت است. در این کشورها تمرکز روی تبدیل درآمدها به سرمایه‌گذاری است و روزی نیست که سرمایه‌گذاری‌های عربستان، امارات و قطر در صنایع، خدمات و بانک‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام نشود.

هیثم الزبیدی در مقاله ای در روزنامه العرب نوشت: «اتفاق نظری بین تحلیلگران و محققان در جهان وجود دارد مبنی بر اینکه کشورهای خلیج(فارس) ذینفع اول جنگ اوکراین هستند».

به گزارش فراز به نقل از العرب، الزبیدی با اشاره به این موضوع آورده است: «کشورهای حاشیه خلیج(فارس) در بحرانی که اروپا را به جنگ کشانده، دستی ندارند. تداوم افزایش قیمت نفت و گاز برای این کشورها سود زیادی خواهد داشت».

نویسنده با اشاره به اینکه ویژگی متمایز صحنه سیاسی امروز خلیج(فارس) سکوت است، افزود: «در این کشورها تمرکز روی تبدیل درآمدها به سرمایه گذاری هاست و روزی نیست که سرمایه گذاری های عربستان، امارات و قطر در صنایع، خدمات و بانک های منطقه ای و بین المللی اعلام نشود».

وی در ادامه با بیان اینکه این سومین دریچه ای است که از درآمدهای نفت و گاز به روی خلیج فارس گشوده می شود، همچنین نوشت:« مرحله نخست با مراحل تاسیس در دهه شصت و هفتاد همراه بود سپس مرحله دوم پس از جنگ عراق در آغاز هزاره کنونی رخ داد».

الزبیدی در ادامه آورده است: «کشورهای ثروتمند خلیج(فارس) این روزها بدون هیچ قید و شرطی در حال سرمایه گذاری هستند. پول، زیاد است و هیچ مشکلی برای سرمایه گذاری در مناطق آشفته وحتی مناطقی وجود ندارد که بر روابط با آنها دشمنی حاکم بود. قطر در مصر سرمایه گذاری می کند. عربستان و امارات در ترکیه سرمایه گذاری می کنند و حتی با سپرده گذاری، از بانک مرکزی ترکیه حمایت می کنند. عربستان در اعلام سرمایه گذاری های ده میلیارد دلاری در کشوری نظیر پاکستان که ثبات سیاسی ندارد، تردیدی به خود راه نمی دهد».

نویسنده در پایان آورده است: «جنگ اوکراین، پروژه رهایی از فشارهای آمریکا را علنی کرد و با اوج گیری ائتلاف اوپک پلاس و پافشاری در بی توجهی به شکایت های آمریکا از سیاست های تولید، سطح تولید از فشار ها رها شده و درآمدها هم همین طور».

 

منبع خبر : شفقنا
منبع: شفقنا
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

هزینه عملیات نظامی ایران علیه اسراییل چقدر شد؟

مهریه؛ ابزار سودجویی برخی زنان یا زورگویی برخی مردان؟!

یک بزم کوچک در اسپیناس پالاس...

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

پیشنهاد سردبیر

بررسی تامین حقابه هیرمند در گفتگوی فراز با مسعود امیرزاده

طالبان این بار آب را به شوره‌زار نمی‌فرستد؟!

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!