چهارشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۳ 26 June 2024
شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
کد خبر: ۶۰۷۵۶

واعظی: پروژه گروه‌های افراطی برای تخریب روابط ایران با همسایگان باید پایان یابد

​رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور سابق گفت: روابط ایران و عربستان در آغاز دولت یازدهم در سطح مطلوبی قرار داشت؛ چنانکه چندین دور نامه‌نگاری‌ میان دکتر روحانی و ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی صورت گرفت. پس از آن نیز ایران طرح صلح هرمز را مطرح کرد که ابتکاری بود برای گفت‌وگوی کشورهای همسایه جهت رفع اختلافات و تقویت امنیت ‌منطقه‌ای.

واعظی: پروژه «گروه‌های افراطی» برای تخریب روابط ایران با قدرت‌های فرامنطقه‌ای و همسایگان باید پایان یابد

 

محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور سابق با استقبال از توافق ایران و عربستان سعودی برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک به جماران گفت: این توافق که در چین اعلام شد، در ادامه مذاکرات مقامات امنیتی ایران و عربستان بود که از سال‌ ۱۳۹۹ در عمان و عراق انجام شد.

محمود واعظی تاکید کرد: روابط ایران و عربستان در آغاز دولت یازدهم در سطح مطلوبی قرار داشت؛ چنانکه چندین دور نامه‌نگاری‌ میان دکتر روحانی و ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی صورت گرفت. پس از آن نیز ایران طرح صلح هرمز را مطرح کرد که ابتکاری بود برای گفت‌وگوی کشورهای همسایه جهت رفع اختلافات و تقویت امنیت ‌منطقه‌ای.

این دیپلمات سابق افزود: متاسفانه اقدام برخی طیف‌های تندرو داخلی در حمله به سفارت عربستان در تهران، نه تنها موجب تخریب روابط دو کشور شد بلکه به مخدوش شدن چهره بین‌المللی ایران انجامید و تنها برنده آن، رژیم صهیونیستی بود که توانست از گسست روابط دو کشور مسلمان و همسایه سوءاستفاده کرده و پروژه‌های پلید خود را در منطقه پیش ببرد. این اقدام مورد انتقاد صریح رهبری معظم انقلاب نیز قرار گرفت و دولت یازدهم هم به شدت آن را محکوم کرد.

واعظی با ابراز امیدواری به اینکه ازسرگیری روابط ایران و عربستان به پایان پروژه تخریب روابط توسط گروه‌های افراطی منجر شود، اظهار داشت: باید تدبیری اندیشیده شود که چنین اقداماتی که نتیجه‌ای جز ایران‌هراسی ندارد، دیگر تکرار نشود. با جلوگیری از اقدامات افراطی، بهانه‌ای هم به قدرت‌های فرامنطقه‌ای و گروه‌های مخالف داده نمی‌شود تا روابط همسایگان و کشورهای مسلمان را دچار شکاف کنند.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور سابق برقراری روابط ایران و عربستان سعودی را اقدامی مهم به نفع جهان اسلام، کشورهای منطقه و همسایگان دانست و افزود: روابط حسنه با همسایگان جزء اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی و مورد تاکید دائمی مقام معظم رهبری بوده و هر اقدامی در جهت تقویت آن، تلاشی در راستای منافع ملی است.

 

 

 

منبع خبر : جماران
منبع: جماران
برچسب ها:
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

جای مسائل بهداشت و درمان در سخنان نامزدها خالی است | افرادی مانند پزشکیان سابقه کار در حوزه سلامت را دارند

سعید جلیلی؛ از قطعنامه‌های فصل هفتمی تا دولت سایه

امیر کویت در مسیر بن سلمان؟!

بازی پیچیده کشورهای عرب خلیج فارس میان تهران و اسراییل

از سرگیری روابط ایران با بحرین؟ روسیه میانجی‌گری می‌کند؟

اینفوگرافیک؛ ۲۱ جنجال قالیباف در ۱۸ سال

اینفوگرافیک؛ مردان هشتم تیر...

پیشنهاد سردبیر
زندگی