جمعه ۳۱ فروردين ۱۴۰۳ 19 April 2024
شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۵
کد خبر: ۷۱۰۴۵

همه آنچه باید از کلاهبرداری کوروش کمپانی بدانید

کوروش کمپانی نام تجاری شرکت «کوروش پردازان آی سا» است که این روز‌ها به واسطه کلاهبرداری ۲ هزارمیلیاردی در صدر اخبار قرار گرفته است. روش جذب خریداران در این کمپانی استفاده گسترده از فضای مجازی و تبلیغات وسیع در این بستر بود. یعنی کوروش کمپانی توسط چهره‌های ورزشی و هنری مشهوری در فضای مجازی تبلیغ شد و به این واسطه خریداران زیادی را برای انجام کلاهبرداری خود جذب کرد. حوزه فعالیت این شرکت بازرگانی تلفن همراه بود و این ادعا را داشت که گوشی آیفون را از طریق حذف واسطه‌ها با ۲۰ میلیون تومان یعنی نصف قیمت جهانی به دست مصرف‌کنندگان ایرانی می‌رساند. حال در بهمن ماه سال ۱۴۰۲ خبر رسیده‌است که امیرحسین شریفیان مدیر کوروش کمپانی از کشور متواری شده‌است. در خبر‌ها بیشتر از این شخص به عنوان مالک این کمپانی نام برده می‌شود، اما در سایت این کمپانی نام دیگری نیز به چشم می‌خورد؛ امیرحسین گودرزی مدیرعامل کوروش کمپانی است.
یگانه شوق الشعراء
نویسنده
یگانه شوق الشعراء

 

امیرحسین شریفیان کیست؟

 

اطلاعات کمی از امیرحسین شریفیان وجود دارد. یک برنامه‌ی یوتیوبی به نام «پشت پرده» اما اخیرا با شخصی گفت‌وگو کرده که مدعی است، امیرحسین شریفیان است. شخصی که در این گفت‌وگو مدعی است، «امیر حسین شریفیان»، مالک کوروش کمپانی است، می‌گوید جوانی ۲۷ ساله است که به مدت ۶ سال در حوزه موبایل فعالیت داشته و به مدت ۱ سال و دوماه آیفون ارزان به مردم فروخته‌است. همچنین او مدعی شده که کوروش کمپانی کلاهبرداری نکرده و «دشمنان، رقیبان و مردم»، شرایط کنونی را برای این کمپانی ایجاد کرده‌اند. امیرحسن شریفیان رقم کلاهبرداری ۲ هزار میلیاردی را قبول ندارد و می‌گوید مردم تنها ۱۵۰ میلیارد تومان از این شرکت طلب دارند. او به موضوع توقیف اموال خود اشاره دارد و می‌گوید حدود ۱۲۰ میلیارد از اموال او در ایران مصادره شده است. همچنین بر اساس ادعای مالک کوروش کمپانی، پدر او در ایران دستگیر شده که هیچ ارتباطی با فعالیت‌های این مجموعه ندارد. او در این مصاحبه مردم را مقصر شرایط کنونی می‌داند و می‌گوید آن‌ها با ایجاد شلوغی دردسر‌های زیادی را ایجاد کرده اند.

آیفون ۱۳ بیست میلیون تومانی

 

این شرکت ادعا داشته است که آیفون ۱۳ با حافظه ۱۲۸ گیگابایت را با قیمت ۲۰ میلیون تومان به دست خریداران می‌رساند. این در حالی است که در سایت اپل قیمت این مدل از گوشی‌های آیفون تا ۶۰۰ دلار درج شده است.

۱۰۰ هزار مالباخته کوروش کمپانی

 

بر اساس سندی منتسب به امور مالی کوروش کمپانی که در فضای مجازی منتشر شده، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان در حساب مالک این شرکت بوده‌است. اگر فرض کنیم همه متقاضی‌های این شرکت، آیفون ۱۳ با حافظه ۱۲۸ گیگابایتی خریداری کرده‌ باشند، با یک حساب و کتاب ساده می‌بینیم که تعداد خریداران دست‌کم حدود صد هزار نفر است.

 

همه آنچه باید از کلاهبرداری کوروش کمپانی بدانید

 

نقش چهره‌های مشهور در سوءاستفاده از اعتماد مردم

 

علیرضا بیرانوند، هادی چوپان، محسن افشانی، الهام حمیدی، الهام پاوه‌نژاد، مریم مؤمن، هادی ساعی، یوسف تیموری، محسن ابراهیم‌زاده، اکبر عبدی، منوچهر هادی، شهربانو الهه و سهیلا منصوریان، یوسف صیادی، رضا شفیعی‌جم وسید جواد هاشمی و ...؛ این نام‌های تقریبا آشنا نام کسانی است که با استفاده از شهرت خود برای کوروش کمپانی تبلیغ کرده اند. در حالی که عمده رسانه‌ها به لیست سلبریتی‌های تبلیغ‌کننده این کمپانی پرداخته‌اند، اما رسانه‌های کمی از خبرگزاری برنا نام برده‌اند. این خبرگزاری که منتسب به دولت است در روزگاری برای کوروش کمپانی اینگونه تبلیغ کرده‌است؛ کوروش کمپانی به صورت کاملا قانونی هموطنان را صاحب گوشی آیفون کرده است. در این شرایط گروهی از مالباختگان در راه خرید آیفون، صفحاتی را در فضای مجازی علیه این چهره‌ها راه‌اندازی کرده‌اند. آن‌ها نیز ساکت ننشسته و واکنش‌هایی از جنس «فریب خورده‌ایم» یا «به ما ربطی ندارد» نشان داده‌اند.

 

از سیر تا پیاز ماجرای کلاهبرداری کوروش کمپانی 

پلیس چه می‌گوید؟

در همین راستا نیز رئیس پلیس امنیت اقتصادی گفته است که به اتهامات افرادی مشهوری که به تبلیغ کوروش کمپانی پرداخته‌اند رسیدگی خواهد شد. سردار حسین رحیمی با اشاره به اینکه در پی تبلیغات خارج از ضوابط و پایین‌تر از قیمت بازار شرکتی با عنوان «کوروش کمپانی» برای فروش گوشی تلفن همراه، مراتب در دستور کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی قرار داده شد، افزود: «با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که اعضای این شرکت با تبلیغات گسترده و سوءاستفاده از برخی چهره‌های شناخته شده (سلبریتی‌ها) با تبلیغ فروش گوشی تلفن همراه به قیمت پایین با دریافت مبالغی با وعده تحویل ۴۵ روزه اقدام به ثبت نام از شهروندان کرده اند. رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا با اشاره به اینکه متهم اصلی این پرونده قبل از تشکیل پرونده متواری شده است، عنوان کرد: با اقدامات صورت گرفته یکی از اعضای اصلی این شرکت بازداشت و دو نفر دیگر تحت تعقیب می‌باشند و با هماهنگی دستگاه قضایی تمام اموال متهم اصلی پرونده توقیف شد. رحیمی با اشاره به اینکه متاسفانه در جریان فعالیت این شرکت برخی افراد سرشناس و شناخته شده اقدام به تبلیغ برای این شرکت کرده اند که به اتهامات آنان هم رسیدگی خواهد شد، بیان داشت: افرادی که اقدام به ثبت نام گوشی از این شرکت کرده اند با به همراه داشتن مدارک و مستندات خود به منظور تشکیل پرونده و انجام اقدامات بعدی پلیس امنیت اقتصادی فراجا واقع در ابتدای مرزداران مراجعه کنند.


مقصر اصلی کیست؟

در این میان همه به دنبال مقصر این کلاهبرداری هستند. عده‌ای سلبریتی‌های تبلیغ‌کننده را مقصر می‌دانند و برخی به نقش نهاد ناظر اشاره می‌کنند، اما در این میان جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس طی ویدئویی در واکنش به کلاهبرداری میلیاردی کوروش کمپانی گفت: «مقصر اصلی کسانی هستند که واردات آیفون رو ممنوع کردند! این دولت‌ها هستند که با تصمیمات غلط وغیر کارشناسى ایجاد فرصت برای فساد‌های این چنینی می‌کنند». در این میان، عده‌ای به نقش نهادها و سازمان‌های دیگری که در اعتمادزایی برای کوروش کمپانی موثر بوده نیز اشاره‌ کرده‌اند. برای مثال، کاربری با نام «محمد کشوری» در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «لطفا به اتهام شهرداری و وزارت ارشاد که مکان و مجوز بیلبورد شهری دادند هم رسیدگی شود.»

 

همه آنچه باید از کلاهبرداری کوروش کمپانی بدانید


بررسی فضای مجازی

 

کوروش کمپانی همچنان در صدر هشتگ‌های پلتفرم ایکس (توییتر سابق) است و کاربران این بستر با استفاده از این هشتگ در حال نشان دادن واکنش‌های خود به موضوع این کلاهبرداری هستند. در بستر تلگرام نیز گروه‌های زیادی با نام «مالباختگان کوروش کمپانی» شکل گرفته است و در این گروه‌ها بحث‌های زیادی در حال شکل‌گیری است. مالباختگان با استیصال زیادی با یکدیگر گفتگو می‌کنند تا به راه حلی برای پیگیری مطالبات خود برسند. در این میان هر چند وقت یکبار افرادی با سرزنش خریداران آن‌ها را خشمگین می‎سازدند و واکنش آن‌ها را برمی‌انگیزند. اما بحث اینستاگرام که یکی از اصلی‌ترین بستر‌های تبلیغاتی این شرکت بوده داستان دیگری است. خبرنگار فراز برای آشنایی با ابعاد این مسئله به صفحه این کمپانی مراجعه کرده است. صفحه اینستاگرام کوروش کمپانی قفل است و برای دیدن پست‌های این صفحه باید درخواست داد. در کمال تعجب درخواست خبرنگار فراز توسط ادمین این صفحه پذیرفته شد و هم اکنون این صفحه برای ما نیز مانند یک میلیون دنبال‌کننده دیگر قابل رویت است. عمده پست‌های این صفحه مربوط به امکانات گوشی‌های آیفون و تعمیرات آن است و هم اکنون امکان نظر گذاشتن در زیر پست‌ها و دیدن سایر نظرات وجود ندارد.

موج نگرانی در میان مردم

 

این اولین بار نیست که چنین کلاهبرداری‌هایی رخ می‌دهد و قطعا آخرین بار نیز نیست. در روز‌های اخیر پس از فرار مدیر کوروش کمپانی، دفتر موبایل موسوی که به شیوه‌ای مشابه گوشی آیفون می‌فروشد و از قضا اسپانسر باشگاه استقلال تهران نیز شده‌است، با تجمع مردم مواجه شد. گروهی از مردم در شبکه‌های اجتماعی این مجموعه نسبت به عدم تحویل موبایل‌هایشان همچون کوروش کمپانی در موعد مقرر اعتراض کردند.

در این میان، ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که تجمع گسترده مالباختگان کوروش‌کمپانی همچنان ادامه دارد.

 

                                                                                                         

 

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

ماجرای انفجار در اصفهان چیست؟| آمریکا: از گزارش‌هایی درباره‌ی حمله اسرائیل به داخل ایران مطلعیم| فعال شدن پدافند هوایی ایران در آسمان چند استان کشور

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!