چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ 17 April 2024
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰
کد خبر: ۷۱۲۲۸

محسن هاشمی: یک بخش از آرای سفید به خاطر این است که به آن‌ها گفته شد «اگر رأی ندهید مسلمان نیستید»

محسن هاشمی: یک بخش از آرای سفید به خاطر این است که به آن‌ها گفته شد «اگر رأی ندهید مسلمان نیستید»
محسن هاشمی گفت: آرای باطله دو بخش دارد؛ یک بخش بخاطر این است که به آن‌ها گفته شده اگر رأی ندهید مسلمان نیستید، بنابراین افراد آمده اند و آرای سفید ریخته اند. برخی نیز فکر می‌کنند اگر در انتخابات شرکت نکنند با برخورد‌های سخت در زندگی به دلیل ثبت نشدن کدملی شان مواجه شوند، لذا آمده و رأی داده اند، اما رأی سفید.

محسن هاشمی در تحلیل انتخابات ۱۱ اسفند، گفت: اصولگرایان تندرو از نتیجه انتخابات راضی هستند چرا که سعی بر این داشتند که مشارکت پایین باشد.

«مشارکت پایین» در انتخابات اگرچه قابل پیش بینی بود، اما تحلیل‌ها حول این موضوع همچنان ادامه دارد. محسن هاشمی، رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران، معتقد است بزرگترین متضرر انتخابات مجلس دوازدهم، «مردم» بوده اند.

او تاکید دارد باید روزنه جدیدی را ایجاد کرد تا از این سیکل باطل خارج شویم.

محسن هاشمی گریزی نیز به رأی ندادن بزرگان اصلاح طلب و مشخصا سیدمحمد خاتمی می‌زند و می‌گوید؛ «فرض این افراد بر این است که کنار مردم ناراضی قرار گرفته اند و به وظیفه خود عمل کرده اند.»

مشروح گفتگو با محسن هاشمی، عضو شاخص شورای مرکزی حزب کارگزاران را بخوانید:

آقای هاشمی! در این دور از انتخابات به مثابه انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ حضور کمرنگ مردم را پای صندوق‌های رأی شاهد بودیم، ارزیابی شما از این حضور کم فروغ چیست؟

اگر بخواهیم یک تحلیل درستی از انتخابات و نتیجه آن داشته باشیم باید اینگونه تفسیر کنیم که در این انتخابات برخی گروه‌های سیاسی و مرجع به نحوی از این انتخابات راضی بودند، اما آن‌ها که ناراضی بودند، «مردم» بودند.

براندازان که عمدتا خارج از کشور هستند تبلیغات وسیعی کرده بودند که انتخابات با عدم مشارکت روبرو شود که متاسفانه این موضوع را در کلان شهر‌ها دیدیم، مثلا در شهری مثل تهران با حدود ۷۶ درصد عدم شرکت و حدود ۸ درصد هم رای باطله می‌توان گفت آن‌ها راضی شدند و توانستند مشارکت را در انتخابات به پایین‌ترین حد خود حداقل در کلان شهر‌ها برسانند.

در این دوره چهره‌های شاخص اصلاح طلب حضور نداشتند و حتی رهبر جبهه اصلاحات نیز در پای صندوق رای حاضر نشد، تاثیر نبود چهره‌های اصلاح طلب و میانه رو را در کاهش میزان مشارکت چگونه می‌بینید؟

جبهه اصلاحات و اصلاح طلبان می‌خواستند کنار نارضایتی مردم قرار بگیرند و توصیه‌ای به ثبت نام نکردند و از آن طرف هم به دلیل نداشتن کاندیدا عنوان کردند امکان ارائه لیست نداشتند، در نهایت هم تعدادی از بزرگان جبهه اصلاحات رای ندادند آن‌ها هم به احتمال قوی الان راضی هستند چرا که فرض شان بر این است که کنار مردم ناراضی قرار گرفته اند و به وظیفه خود عمل کرده اند.

این عدم حضور تا چه حد موجبات خرسندی جناح رقیب را فراهم کرد؟

اصولگرایان تندرو هم به نظر می‌رسد از نتیجه انتخابات راضی هستند چرا که نه در عیان بلکه در پنهان سعی بر این داشتند که مشارکت پایین باشد تا بتوانند نامزد‌های خود را به مجلس بفرستند و این اتفاق خود به خود برای آن‌ها افتاد. یعنی اینکه ما با یک مشارکت پایین و یک رقابت غیرسیاسی روبرو شدیم و آن‌ها توانستند کسانی که می‌خواهند و حتی تندترین‌ها را وارد مجلس کنند و از نتیجه انتخابات نیز راضی باشند.

چه کسانی در این انتخابات ضرر کردند؟

قطعا مردم. مردم با این فکر که حاکمیت نظام به این صورت صدای آن‌ها را بشنود پای صندوق‌ها نیامدند و در نتیجه الان مجلسی روی کار آمده که تندتر از مجلس فعلی است و این پیام به جهان مخابره شده که کشور ایران یک درجه دیگر تندتر شده است.

پیام روی کار آمدن این مجلس تندرو به اقتصاد کشور نیز این است که باعث بلاتکلیفی در اقتصاد می‌شود و این بلاتکلیفی یعنی سرمایه‌ها به سمت فعالیت‌های کاذب می‌رود و وقتی سرمایه‌ها به سمت فعالیت‌های کاذب رفت خود به خود موجب کاهش ارزش ریال می‌شود و در نتیجه در سال آینده شاهد تورم بیشتر خواهیم بود. مجددا فقرا فقیرتر خواهند شد، آنچنانکه الان نرخ دلار نیز به ۶۰ هزار تومان رسیده است؛ و اگر همین روند ادامه پیدا کند در انتخابات بعدی این دور باطل را خواهیم داشت و روز به روز معیشت، آزادی و عقلانیت مردم تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. در مجموع همانطور که برخی از سیاسیون گفته اند که باید روزنه گشایی شود باید به فکر روزنه جدیدی باشیم تا از این سیکل باطل خارج شویم، چون مسیری که این طیف از سیاسیون در حال پیمایش آن هستند قطعا به نفع مردم نیست و مردم هم متاسفانه ناچارا در مسیری قرار گرفته اند که تا حدودی دچار خُسران می‌شوند و بنظر امیدی نیست.

برخی در مجلات خود در مورد این انتخابات نوشته بودند بازگشت امید به جبهه انقلاب که من فکر می‌کنم تیتر واقعا غلطی است و می‌توان گفت اینگونه انتخابات‌ها همیشه باعث تضعیف جبهه انقلاب می‌شود، بصورتی که ما روز به روز داریم مردم را از دست می‌دهیم و جبهه انقلاب ضعیف‌تر می‌شود.

آقای هاشمی! علت افزایش آرای سفید را در چه می دانید؟

برخی نیز فکر می‌کنند اگر در انتخابات شرکت نکنند با برخورد‌های سخت در زندگی به دلیل ثبت نشدن کدملی شان مواجه شوند، لذا آمده و رأی داده اند، اما رأی سفید.

آن‌هایی که خیلی منتقد و عصبانی هستند جملات ناشایستی در اینباره می‌نویسند، اما بنظرم باید این بخش از آراء باطله به صورت جدی خوانده و تحلیل شود و نتیجه آن به سمع مقامات ارشد کشور رسانده شود.

 
ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

«نون خ» یک هم‌نشینی دلنشین به وسعت ایران از غرب تا شرق

حمایت از کدام خانواده؟

چرا تروریست‌ها چابهار را هدف گرفتند؟ | ظرفیت بندر چابهار بیشتر از گوادر است | جنبش‌های تجزیه‌طلبانه بلوچی مخالف سرمایه‌گذاری چین در چابهار هستند

۹۵ درصد قصور پزشکی در بیمارستان بیستون؛ دلیل فلج مغزی بهار

بیانیه سیدمحمد خاتمی در ارتباط با حمله به ساختمان كنسولگرى ايران در سوریه

‏‎از حمله تروریستی به مقر نظامی در راسک و چابهار چه می‌دانیم؟| این گزارش تکمیل می‌شود

حالا چه باید کرد؟

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

تجاوز سربازان اسراییلی به زنان در بیمارستان الشفا

مقام معظم رهبری سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند

بچه‌های ظریف کجا زندگی می‌کنند؟

همه چیز درباره خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال | پرسپولیس به تامین اجتماعی واگذار می‌شود؟

خاتمی: آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

ظریف اسفند ۱۴۰۲؛ به زودی در فراز ببینید!

پیشنهاد سردبیر

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با فراز پاسخ موشکی و پهپادی به اسراییل را بررسی کرد

چرا ایران عملیات نظامی را از پیش اطلاع داد؟

در گفت‌وگوی فراز با ناصر نوبری، آخرین سفیر ایران در شوروی بررسی شد:

برد و باخت ایران در جنگ اوکراین | جمهوری باکو دست‌ساز استالین است

زندگی

هفت‌خوان خرید گوشی‌های اپل در ایران

به دار و دسته آیفون‌دارها خوش آمدید!