دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳ 24 June 2024
دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۱
کد خبر: ۷۵۰۴۹

ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری؛ ابتذال امر سیاسی در ایران

ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری؛ ابتذال امر سیاسی در ایران
 همزمان با ثبت نام تعداد زیادی داوطلب با پیشینه‌های مختلف در وزارت کشور و فارغ از این که از تعداد بالای داوطلبان، مسئله اصلی این است که اصلا قرار است چه تعداد از آن‌ها تایید صلاحیت شوند.

با توجه به حضور بالای کاندیدا‌ها و تنوع آن‌ها پرسش‌هایی درباره چگونگی تایید صلاحیت‌ها و ماهیت افرادی که تایید صلاحیت می‌شوند مطرح است. حشمت الله فلاحت پیشه، فعال سیاسی و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دوازدهم در گفتگو با فرارو به این پرسش‌ها پاسخ داده است:

مردم دچار سردرگمی در شرایط ابتذال سیاسی هستند

حشمت الله فلاحت پیشه گفت: «من معتقدم که آشفتگی موجود در ثبت نام‌ها نشان دهنده ابتذال امر سیاسی در ایران است. چیزی که مبتذل می‌شود از تعریف اصیل خود دور می‌شود. مردم ایران در شرایطی هستند که می‌خواهند رئیس جمهور انتخاب کنند. به طور معمول باید یک شرایط نهادمند یا زمینه نهادی فراهم شود تا مردم بهتر انتخاب کنند نه این که دچار سردرگمی شوند. در شرایط ابتذال سیاسی، مردم دچار سردرگمی می‌شوند و به همین دلیل نیز امثال بنده بار‌ها نسبت به فقدان تحزب یا فقدان فعالیت‌های حزبی در کشور ابراز نگرانی کرده ایم.»

وی افزود: «در یک فضای حزبی، کاندیداها، قبل از این که یکباره وارد وزارت کشور یا محل ثبت نام شوند، خود را در یک روند حزبی اثبات می‌کنند و بعد با پشتوانه حزبی وارد می‌شوند و لذا شناسنامه دارند. ما میبینیم که جریانات مختلف، هر یک با چندین کاندیدا وارد شده اند و نقطه تلخ ماجرا این است که اغلب، زمینه سیاسی خود را انکار می‌کنند، چرا که نمی‌خواهند در نقاط ضعف جریانات سیاسی خود سهیم شوند؛ لذا در چنین شرایطی، هیچکس مسئولیت مشکلات روز جامعه را بر عهد ه نمی‌گیرد و عملا هیچکسی برنامه‌ای ارائه نمی‌دهد و ما در گفتگو‌های رسانه‌ای نیز برنامه‌ای از این افراد ندیدیم. بلکه صرفا تبلیغات دیدیم. به هر حال باید منتظر باشیم که چینش سیاسی صورت بگیرد و وقتی این کار انجام شد، نام گذاری جدیدی در اطراف دولت پیروز آینده خواهیم دید و این نام گذاری جدید این است که هیچ مسئولیتی نپذیرد و برنامه‌هایی کلان برای آینده ارائه دهد. به خاطر همه این دلایل است که می‌گویم ما در عرصه سیاسی با ابتذال مواجهیم.»

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم در ادامه گفت: «واقعیت این است که شورای نگهبان بر اساس اصول مشخصی عمل نمی‌کند و بار‌ها دیده ایم که شورای نگهبان افرادی را رد یا تایید صلاحیت کرده است. به هر حال آقای احمدی نژاد هم ۸ سال رئیس جمهور این کشور بوده و طرفدارانی دارد و بنابراین من حق همگان می‌دانم که بتوانند در انتخابات حاضر باشند حتی آقای احمدی نژاد. اصلا قابل پیش بینی نیست که آقای احمدی نژاد تایید صلاحیت بشوند یا خیر. آن چه که در ایران بیش از هر چیزی وجود دارد بیشتر مهندسی انتخابات است. اگر تعدد ثبت نام‌ها به معنای تکثر روشن باشد، حقیقت این است که «تکثر گرایی» امری مثبت در سیاست است. ولی اگر تکثر در راستای نوعی سردرگم سازی فضای سیاسی باشد خطرناک می‌شود. واقعیت این است که گاهی وزن افراد باعث رد صلاحیت آنان می‌شود و این مشکلی است که من معتقدم در ایران عامل زوال مشارکت سیاسی است. یعنی افراد به خاطر وزن و توان پیروزیشان رد صلاحیت می‌شوند.»

منبع:فرارو

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی