دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ 17 June 2024
دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۹
کد خبر: ۷۵۰۷۵

جهانگیری: برای گشایش‌گری عملی آمده‌ام / آمدن من کافی نیست، حضور شما تعیین‌کننده است

جهانگیری: برای گشایش‌گری عملی آمده‌ام / آمدن من کافی نیست، حضور شما تعیین‌کننده است
جهانگیری گفت: حال ایران خوب نیست. همه دستاوردهای متنوعی که کسب کرده ایم نتوانسته است احساس بالندگی، رشد و توسعه، را ایجاد کند.

به گزارش فراز؛ اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت روحانی، پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم، در جمع خبرنگاران گفت: به روح بلند بنیان‌گذار جمهوری اسلامی درود میفرستم و یاد همه شهیدان عزیز را گرامی می دارم.

وی ادامه داد: مردم ایران همواره در پی آزادی، استقلال، عدالت و پیشرفت بوده اند و در تمام این سال‌ها تلاش شده است تا این اهداف محقق شود. علیرغم همه این تلاش‌ها و دستاوردهایِ حاصله، امروز، نتیجه رضایت بخش نیست، و روشن است که کشور در شرایط پیچیده، و مردم در وضعیت سختی قرار دارند.

سخنان اسحاق جهانگیری به این شرح است:

* حال ایران خوب نیست. همه دستاوردهای متنوعی که کسب کرده ایم نتوانسته است احساس بالندگی، رشد و توسعه، را ایجاد کند.

* تا نتوانیم از این واقعیت تلخ پرده‌برداری کنیم و درک درستی از چرایی مسائل پیدا کنیم، درب بر همان پاشنه می‌چرخد:

* پایداری مسایلی چون افزایش فزاینده تورم، رشد فقر و حاشیه نشینی، کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم ، ناترازی های نگران کننده در همه بخش ها از جمله انرژی، بودجه و نظام بانکی؛ احساس بی عدالتی ، تبعیض و فساد؛ کاهش سرمایه اجتماعی و مشارکت جامعه دانشگاهی و نخبگان و افزایش پدیده مهاجرت؛ رویکردهای تنگ‌نظرانه و تبعیض‌آمیزِ جناحی و ....

* ایران امروز می‌تواند این تنگناها و چالش‌ها و حتی بحران‌ها را پشت سر بگذارد و چشم انداز راهگشا و امید بخشی را پیش روی خود ببیند، به شرط آنکه :

مدل حل مسائل بنیادین و ابرچالش‌ها باید بر اجماع سازی در میان همه ارکان نظام؛ و تامین مشارکت فعال آنان بر وجود مساله و راه‌حل آنها؛ و به کارگیری تیم مدیریتی کاردان، مبتنی باشد

بهره‌گیری از روش‌های علمی و تجربه‌های موفق ملی و جهانی صورت بگیرد

احیای سرمایه اجتماعی و جلب اعتماد عمومی، و به‌کارگیری همه ظرفیت‌های مادی و انسانی کشور

تکیه بر توان ملی ، قدرت بازدارندگی و تعامل با جهان و حل مساله تحریم‌های ظالمانه با تاکید بر اصل عزت، حکمت و مصلحت

رعایت عزت و شرافت و کرامت انسان، به ویژه نسل جوان و زنان و دختران

*من با آگاهی به همه این مسائل پیچیده و سخت و با امید به برداشتن قدم هایی در جهت اصلاح رویکردها و رویه های غلط، و خلق ظرفیت های تازه وارد عرصه انتخابات شدم.

* من آمده ام تا به اعتبار تجربه هایی که در سطوح مختلف اجرایی از اداره شهرستان و استان و بخش های میانی و کلان کشور داشته ام،قدم در راهِ حل مسائل مردم بگذارم.

* من به رغم تنوع و تعدد مسایل و مشکلات کشور، امکان کاهش و حل آنها را با مشارکت و اعتماد مردم میسر می دانم.

* اولویت‌های اصلی ما، معیشت مردم، توسعه همه‌جانبه، برطرف کردن ناترازی‌ها، گسترش اشتغال، ایجاد توازن منطقه‌ای، تأمین سلامت، آموزش و امنیت مردم و حفظ محیط زیست خواهد بود.

* فناوری‌های نوظهور و مبتنی بر اینترنت را نه تنها تهدید نمی‌پنداریم، که آن را فرصتی برای توسعه کشور می‌دانیم.

* مبارزه با فساد را از مسیر گسترش شفافیت، تعهد نسبت به مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی، میدان ‌دادن به مراقبت اجتماعی، پذیرش سوت‌زنی و نقش‌آفرینی رسانه‌ها پی می گیریم.

* من آمده‌ام تا نظام مدیریتی کشور را به جای تکیه بر تبلیغات، و صنعت دستاوردسازی به ضرورتِ مهم دردها و دغدغه های واقعی مردم، از قبیل کوچک شدنِ سفره و رنجِ بیماری، و بیکاری و بی آینده‌گی و مداخله گری در زندگی آنها، به تلاش برای کاهش و حل آنها سوق بدهم.

* من باور دارم و می توانم با همه کسانی که در اندیشه ایران اند و حتی با من متفاوت می‌اندیشند کار کنم.

* می‌آیم تا رای کسانی را جلب کنم که از شعار و منازعه خسته و دنبال گشایش عملی‌اند. می‌آیم تا از ایرانیانی رای بگیرم که خواهان زندگی بهتر هستند. می‌آیم تا رای ایرانیانی را طلب کنم که رفع تحریم‌ها، مدیران تواناتر، توسعه فراگیر و پایدار، اقتصاد شکوفا و نابرابریِ کمتر می‌خواهند و می‌دانند که لازمه همه این‌ها، اجماع‌سازی در همه سطوح است. برای پیشگیری از تشدید مسائل و بحران‌ها می‌آیم. برای گشایش گری عملی آمده‌ام. آمدن من ولی کافی نیست. حضور شما هم تعیین کننده است.

برای ایران‌مان.
برای فرزندانمان.
یا علی مدد

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها
پیشنهاد سردبیر
زندگی