دوشنبه ۲۵ تير ۱۴۰۳ 15 July 2024
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۳
کد خبر: ۷۷۵۲۴

مجلس تبدیل به چالشی برای دولت پزشکیان می‌شود؟

مجلس تبدیل به چالشی برای دولت پزشکیان می‌شود؟
الجزیره انگلیسی نوشت: برخی از اعضای کابینه پزشکیان که انتظار می‌رود متشکل از مقامات سابق اصلاح‌طلب باشد، قطعاً با چالش‌هایی در جلب چراغ سبز مجلس مواجه خواهند شد.

 شرق در گزارشی نوشت: پیروزی پزشکیان، از سوی اکونومیست، فریادی برای تغییر رویکردها از سوی مردم ایران تعبیر می شود. تغییری که به قول الجزیره ممکن است ، قطعاً با چالش‌هایی در جلب چراغ سبز مجلس مواجه شود. اغلب او را فردی تحصیل کرده ای می دانند، که در شرایط سختی سکان دولت را در دست گرفته است.

اکونومیست: انتخاب پزشکیان فریاد درخواست تغییر از سوی مردم ایران است

" فریاد تغییر به سختی می تواند از این واضح تر باشد. بیش از ۱۶ میلیون ایرانی به مسعود پزشکیان، جراح قلبِ اصلاح‌طلب که می‌خواهد با غرب گفت‌وگو کند و به زنان حق انتخاب پوشش دهد، رأی دادند."

"همه چیز تا حد زیادی به این بستگی دارد که چقدر آزادی عمل به آقای پزشکیان داده می شود. "

نادر هاشمی، استاد مطالعات خاورمیانه، در دانشگاه جورج واشنگتن: «رئیس‌جمهوری با تفکر اصلاح‌طلب، علی‌رغم همه محدودیت‌ها و ناکامی‌های گذشته، هنوز به‌طور معنی‌داری بهتر است - به نحوی قابل‌توجه، اقتدارگرایی را محدود می‌کند».

"فهرست دلهره‌آوری از چالش‌ها در انتظار برنده است: اقتصاد بیمار که به دلیل سال‌ها تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی ضعیف شده است، رای‌دهندگان ناامید و پیچیدگی‌های ژئوپلیتیکی که ایران را در سال جاری دو بار به آستانه جنگ رسانده است. بسیاری از ایرانیان، دولت را مقصر تخریب اقتصاد، محدود کردن آزادی‌های اجتماعی و منزوی کردن کشور می‌دانند."

"با ادامه جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه، نیروهای نیابتی شبه‌نظامی تحت حمایت ایران جبهه‌های جدیدی را علیه اسرائیل از یمن تا لبنان گشوده‌اند. این تنش ها ایران را در آوریل با اسرائیل و در فوریه با ایالات متحده به آستانه جنگ رساند."

"خصومت ایران با اسرائیل و حمایت از فلسطینی ها بخشی از اصول اصلی نظام حاکم است و تقریباً به طور قطع با رئیس جمهور جدید تغییر نخواهد کرد. در واقع آقای پزشکیان در مصاحبه با رسانه های ایران گفته است که با هر کشوری به جز اسرائیل مذاکره خواهد کرد."
سی ان ان : پزشکیان برای تغییر تضمین نداده است

"صنم وکیل، مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در اندیشکده چتم هاوس در لندن، گفت بعید است که انتخاب پزشکیان بلافاصله به تغییر سیاست تبدیل شود. اما پزشکیان به صراحت گفته است که سعی خواهد کرد از درون سیستم کاری کند تا شاید محیطی کمتر محدودگر ایجاد شود."

"به گفته وکیل،این اصلاح طلب تضمینی نداده است که بتواند این تغییرات را انجام دهد و این نشان دهنده محدودیت اختیارات ریاست جمهوری در ایران است. خاطرنشان کرد: با این حال ممکن است فضای بیشتری برای مانور در خصوص آزادی های اجتماعی ایجاد شود."

"پزشکیان در زمانی ریاست جمهوری را برعهده می گیرد که کشورش درگیر تنش ها با اسرائیل و متحدان غربی اش است، این تنش ناشی از جنگ در غزه و پیشرفت برنامه هسته ای ایران است. تنها سه ماه پیش، ایران و اسرائیل برای اولین بار با گسترش مناقشه غزه، به تبادل آتش پرداختند. اسرائیل اکنون در حال آماده شدن برای تشکیل یک جبهه بالقوه دوم علیه حزب الله، نماینده اصلی منطقه ای ایران، در لبنان است."
الجزیره انگلیسی : چالش میان مجلس ایران و دولت پزشکیان

"محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس این که در دور اول با مسعود پزشکیان رقابت کرد و سوم شد، در بیانیه‌ای اعلام کرد که مجلس ایران به دولت جدید کمک خواهد کرد. محافظه کاران و تندروها، از سال ۲۰۲۰ بعد از رد صلاحیت مخالفان اصلاح طلب و میانه رو ، بر مجلس تسلط یافتند. میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی در ماه های مارس و می به پایین ترین میزان یعنی ۴۰.۶ رسید."

"برخی از اعضای کابینه پزشکیان که انتظار می‌رود متشکل از مقامات سابق اصلاح‌طلب باشد، قطعاً با چالش‌هایی در جلب چراغ سبز مجلس مواجه خواهند شد."

دویچوله آلمان: تردید در توانایی پزشکیان

"پزشکیان، جراح قلب و نماینده مجلس ایران، منتقد پلیس اخلاقی ایران است و کمپین خود را بر اساس یک مسیر سیاسی معتدل قرار داده است. "

"با این حال، بسیاری از رای دهندگان و ناظران درباره توانایی پزشکیان برای تحقق وعده های انتخاباتی خود تردید دارند."

ارسال نظر
  • تازه‌ها
  • پربازدیدها

علی اکبر صالحی بیشترین شانس را دارد؛ او تنها کسی است که موفق به کسب مجوز مذاکره با امریکا شده / اعتماد مقامات ارشد و حاکمیت به او / به دلیل چهره فرا حزبی صالحی، مجلس به او رای اعتماد خواهد داد / صالحی بن بست در مذاکرات برجام را شکست

چرا روسای جمهور آمریکا ترور می‌شوند؟

یزد در مسیر کابل شدن؟!

نسخه تاریخی برای درمان ایران؛ این کهن‌درخت، راهی جز اصلاحات ندارد

‏سناریوهای ۱۵ تیر

اینفوگرافیک؛ همه مخالفان پزشکیان

اینفوگرافیک؛ آن‌ها که به پزشکیان گفتند آری

پیام مهم سیدمحمد خاتمی: در انتخابات گذشته رأی ندادم و با اکثریت همصدا شدم| اینک اما فرصتی پیش آمده که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود| به دکتر پزشکیان رای خواهم داد

بازی زیرپوستی پورمحمدی؛ مرد مرموز مناظرات، فرشته نجات قالیباف و عامل اجماع جبهه انقلاب 

ما در زمان قاجار خیلی بدبخت بودیم؟!

تحلیل محتوای سومین مناظره انتخاباتی

ثابتی راست می‌گوید یا زنگنه؟

داستان منصوب شدن امیر جدید القاعده در یمن

چرا آدم‌ها ساعت‌ها در صف غذا می‌ایستند؟

پیشنهاد سردبیر
زندگی